Rosja prezentuje Ch-69. Tajny pocisk Kremla ujrzał światło dzienne

Rosja prezentuje Ch‑69. Tajny pocisk Kremla ujrzał światło dzienne

Egzemplarz wystawowy Ch-69
Egzemplarz wystawowy Ch-69
Źródło zdjęć: © TASS
Mateusz Tomiczek
12.11.2023 18:00, aktualizacja: 17.01.2024 14:02

Rosjanie na arabskich targach Dubai Airshow 2023 zaprezentują trzymany dotąd w tajemnicy pocisk Ch-69. To unikatowy projekt stworzony specjalnie z myślą o myśliwcach Su-57. Dubajska wystawa zaplanowana jest na 13-17 listopada.

Pocisk manewrujący Ch-69 był dotychczas trzymany w ukryciu, jednak już od 2022 pojawiały się słuchy o rosyjskich pracach nad nową konstrukcją. Kreml nadal niechętnie dzieli się szczegółami odnośnie uzbrojenia, ze względu na trwający konflikt z Ukrainą. Międzynarodowe targi w Dubaju będą pierwszą okazją, przy której nowe pociski zostaną wywiezione poza granice kraju.

Czego możemy się spodziewać?

To, co pierwsze rzuca się w oczy to unikalny kwadratowy profil konstrukcji. Specyfikacja broni nadal objęta jest głęboką tajemnicą, jednak producent zapewnia o jego wysokiej precyzji, wielofunkcyjności jeśli chodzi o rodzaj celów oraz dyskrecji. Podaje też, że jego konstrukcja została specjalnie przystosowana do potrzeb myśliwca piątej generacji Su-57, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by był używany także w myśliwcach Su-35, Su-30MK i Su-34. Wszystkie te rodzaje myśliwców są wykorzystywane podczas trwającego w Ukrainie konfliktu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ch-69 to pocisk typu stealth, a więc niezwykle trudny do wykrycia przez radary obrony przeciwlotniczej przeciwnika. Rosyjskie źródła twierdzą, że gwarantuje to zarówno konstrukcja samego kadłuba pocisku, jak i pochłaniająca promieniowanie powłoka, jaką go pokryto. Rosjanie wydają się być przekonani o przewadze Ch-69 nad systemami przeciwlotniczymi obrońców Ukrainy.

Systemy naprowadzania Ch-69 mają podobno opierać się na połączonej pracy nawigacji inercyjnej, GLONASS, GPS oraz wskazaniach głowicy elektrooptycznej. Efektywny zasięg pocisku to około 290 km przy prędkościach rzędu 700-1000 km/h (a więc Rosjanie nie mają powodu na razie rozprawiać o kolejnym "hipersonicznym" pocisku). Sam pocisk ma masę około 770 kg i może przenosić głowicę odłamkowo-burzącą lub kasetową o masie około 300 kg.

Rosjanie wyślą nowe pociski na front?

Według różnych źródeł nie został jeszcze ogłoszony harmonogram rozpoczęcia produkcji masowej, jednak pojawienie się pocisku na targach może sugerować, że Rosja jest gotowa rozpocząć ją w najbliższym czasie. Pocisk zapewne stanie się także dla Rosji towarem eksportowym, jednak aktualnie musi ona się martwić przede wszystkim o pokrycie zapotrzebowania dla trwającego już konfliktu.

Według specjalistów Ch-69 jest odpowiednikiem amerykańskich pocisków AGM-158 JASSM. Jest to uniwersalna broń, którą można wykorzystać nie tylko do ataku na cele powietrzne i naziemne, ale również morskie.

Mateusz Tomiczek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie