Trwa ładowanie...

Rosja poderwała naddźwiękowe myśliwce. To kolejne działania w Arktyce

Po głośnych ćwiczeniach "Umka-21", w których pierwszy raz w historii widzieliśmy jednoczesne wynurzenie spod lodu trzech rosyjskich okrętów podwodnych z napędem jądrowym, przyszedł czas na myśliwce.
Share
MiG-31
MiG-31Źródło: East News
d2dfmlv

Arktyka jest na ustach całego świata od kiedy Rosja zwiększyła działania w tamtym regionie. CNN podsumowało "głośne" zdjęcie satelitarne udostępnione przez koncern Maxar z tamtego regionu, jako gromadzenie przez Rosję "bezprecedensowej" siły militarnej.

Dziennik Izwiestija, na który powołuje się RMF, doniósł o ćwiczeniach, w których uczestniczyły myśliwce MiG-31BM. Wystartowały one z Czuczotki i przechwyciły za kręgiem polarnym cel imitujący bombowiec z naddźwiękowymi pociskami.

d2dfmlv

MiG-31 to dwumiejscowy, naddźwiękowy ciężki samolot przechwytujący radzieckiej konstrukcji, który w założeniu miał być połączeniem Tu-128 i MiG-25. Napędzają go dwuwałowe, turbowentylatorowe, dwuprzepływowe silniki lotnicze Sołowiow D-30, które generują ciąg 93kN bez dopalacza (152kN z dopalaczem).

Dzięki tym silnikom myśliwiec osiąga prędkości maksymalne dochodzące do 3000 km/h. Zmodernizowane wersje BM wyposażone są w radar Zasłon-M. Daje on możliwość wykrycia np. myśliwca z odległości do 320 km. W przypadku tego konkretnego przechwycenia doszło do niego z wysokości 20 tysięcy metrów, przy prędkości 2.5 macha.

O istocie tej operacji świadczą słowa płk. Wiktora Malikowa, który powiedział o potrzebie zachowania wzmożonej czujności przez Rosję z uwagi na bliskie sąsiedztwo geograficzne z USA.

d2dfmlv

Rosjanie trzymają w Arktyce myśliwce MiG-31 BM od kilku miesięcy. Piloci przybyli na archipelag Nowa Ziemia na Morzu Arktycznym w styczniu. Miesiąc później doszło do pierwszej rotacji załóg.

Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2dfmlv

Podziel się opinią

Share
d2dfmlv
d2dfmlv
Więcej tematów