Trwa ładowanie...
dui7gcg

Rosja. "Pływający Czarnobyl" został uruchomiony

Pierwsza rosyjska pływająca elektrownia jądrowa, zbudowana przez państwowy koncern Rosatom, rozpoczęła dostarczać prąd do wschodniej części Rosji. Jej budowa zajęła 10 lat, a koszta wyniosły 232 mln dolarów (ok. 900 mln zł).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja uruchomiła pływającą elektrownię jądrową.
Rosja uruchomiła pływającą elektrownię jądrową. (PAP/ITAR-TASS, Fot: Lev Fedoseyev)
dui7gcg

Barka, nazwana "Akademik Łomonosow", ma moc wytwarzania ok. 70 megawatów i może zasilić miasto liczące 100 tys. mieszkańców. Znajduje się w okolicy czukockiej tundry, na wodach Oceanu Spokojnego Północnego, w rosyjskim stanie zamieszkanym przez 50 tys. osób.

Nowa elektrownia ma zastąpić przestarzałą technologicznie elektrownie Bilibino, zbudowaną w 1974 r., które generuje 48 megawatów energii. Ma zostać zamknięta również elektrownia węglowa.

W przyszłym roku barka zostanie połączona z głównym miastem regionu – Pevekiem.

Czytaj też: Rosja przetrzymuje japońskich rybaków. Tokio reaguje

dui7gcg

Towar eksportowy

Rosja ma nadzieję, że elektrownia oraz towarzyszący jej rozwój infrastruktury, stworzą warunki do społeczno-ekonomicznego wzrostu Czukotki. Rojsanie nazywają swoją barkę pierwszą na świecie pływającą elektrownią jądrową. W rzeczywistości jest pierwsza w tym regionie świata. Pierwszą w ogóle był statek MH-1A Sturgis, wykorzystywany do produkowania energii potrzebnej do ulepszenia Kanału Panamskiego.

Rosatom poinformował, że chce zbudować co najmniej siedem pływających elektrowni jądrowych i opracowuje obecnie ich drugą generację. Firma chce eksportować technologię do Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Rosja ma niewielką konkurencję w tej dziedziny – Chiny budują wielkie elektrownie, USA pracują nad mniejszymi, ale żaden z tych potentatów nie zajmuje się technologią elektrowni pływających.

O firmie Rosatom było w ostatnim czasie głośno w związku z wypadkiem na poligonie w Rosji, w którego wyniku śmierć odniosło pięciu naukowców zatrudnionych przez tę firmę.

dui7gcg

Podziel się opinią

Share

Komentarze:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

dui7gcg

dui7gcg
Więcej tematów