Trwa ładowanie...
ycipk-1quo9h

Rosja i Białoruś planują pogłębić integrację. "To zagraża niepodległości" - grzmi opozycja

8 grudnia prezydenci Rosji i Białorusi mają podpisać program pogłębionej integracji. Przeciwna takiemu rozwiązaniu jest białoruska opozycja, której przedstawiciele podpisali specjalną deklarację i zaapelowali do Unii Europejskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Białoruska opozycja przeciwna podpisaniu porozumienia z Rosją
Białoruska opozycja przeciwna podpisaniu porozumienia z Rosją (Shutterstock.com)
ycipk-1quo9h

Przedstawiciele Rosji i Białorusi w najbliższą niedzielę mają wprowadzić w życie program tzw. pogłębionej integracji. W pakiecie dokumentów znajduje się 31 sektorowych map drogowych, opisujących plany integracji w poszczególnych dziedzinach. Przed podpisaniem porozumienia przez Putina i Łukaszenkę ostrzegają białoruscy opozycjoniści, według których program jest niezwykle niebezpieczny.

- Na mocy programu zwiększy się zależność Białorusi od Rosji - twierdzą przedstawiciele białoruskiej opozycji. Przeciwnicy pogłębionej integracji obawiają się, że może ona stanowić rzeczywiste zagrożenie dla istnienia niepodległej Białorusi.

Dziesięciu przedstawicieli białoruskiej opozycji podpisało deklarację "O zagrożeniu dla białoruskiej niepodległości”. Sygnatariusze swoją decyzję ogłosili 1 grudnia i wciąż namawiają chętnych do podpisania dokumentów.

ycipk-1quo9h

Czytaj także: Rosja. Putin pozwolił zestrzeliwać drony. Kontrowersyjna ustawa podpisana

Autorzy deklaracji wyrażają obawy wobec tego, że treść programu tzw. pogłębionej integracji jest niejawną, a dokumenty zostały sporządzone bez jakichkolwiek konsultacji z przedstawicielami społeczeństwa.

- Na Białorusi nie ma legalnej władzy ustawodawczej, a to oznacza, że wszelkie porozumienia podpisane przez obecne władze są niekonstytucyjne - twierdzą sygnatariusze, którzy przypominają, że od momentu dojścia do władzy prezydenta Łukaszenki (1994 rok), w ich kraju nie miały miejsca ani jedne wolne wybory.

ycipk-1quo9h

Członkowie białoruskiej opozycji zaapelowali do państw demokratycznych, przede wszystkich tych ze wspólnoty UE, o potępienie działań na rzecz ograniczenia suwerenności Białorusi przez Rosję. Autorzy deklaracji wzywają również przywódców krajów zachodnich do tego, aby zagwarantowali niepodległość Białorusi na arenie międzynarodowej.

Deklarację podpisali m.in. lider Białoruskiego Frontu Narodowego Ryhor Kastusiou, wiceszef Białoruskiego Frontu Narodowego Juraś Bieleńki oraz była głowa państwa Stanisław Szuszkiewicz

Zobacz także: Rosja stworzy listę "obowiązkowych aplikacji", które będą na nowych smartfonach

ycipk-1quo9h

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-1quo9h

ycipk-1quo9h
ycipk-1quo9h