Trwa ładowanie...
d4dcbij

Rosja chce rejestracji wszystkich urządzeń elektronicznych. Niepokojące plany rządu

Kolejne kontrowersyjne plany rosyjskiego rządu. Już niedługo użytkownicy urządzeń elektronicznych mogą mieć konieczność rejestracji wszystkich sprzętów, które zapewniają dostęp do sieci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjski rząd zmusi obywateli do rejestracji urządzeń elektronicznych?
Rosyjski rząd zmusi obywateli do rejestracji urządzeń elektronicznych? (Fotolia, Fot: Stepan Popov)
d4dcbij

Wczoraj pisaliśmy o tym, że w Rosji wchodzi w życie kontrowersyjna ustawa, która pozwoli odciąć mieszkańców od globalnego internetu na życzenie rządu. Teraz w Rosji padła propozycja kolejnej niepokojącej ustawy.

Jeżeli propozycja partii Jedna Rosja znajdzie akceptację rządu, to od 1 lutego 2020 roku wszelkie urządzenia elektroniczne, dzięki którym można połączyć się z internetem będą musiały być rejestrowane przez swoich użytkowników do bazy Federalnej Agencji Łączności (Rosswiaz).

d4dcbij

Zgodnie z planami Jednej Rosji rejestracja urządzeń powinna nie tylko być obowiązkowa ale również płatna. Opłata miałaby wynosić równowartość 6 zł za pojedyncze urządzenie. Z obowiązku rejestracji mają być zwolnieni jedynie obcokrajowcy przyjeżdżający do Rosji.

Zobacz też: Hakerzy podszywają się pod GIODO. UODO ostrzega przed phishingiem

W przypadku podłączenia do sieci niezarejestrowanego urządzenia agencja może je zablokować. Politycy tłumaczą swój plan, jako przeciwdziałanie kradzieży i przemytu sprzętu zza granicy. Nie da się jednak ukryć, że rozwiązanie może stanowić również kolejne narzędzi inwigilacji obywateli.

Rosja od lat wprowadza plany cenzurowania internetu, a niedawno Gruzini oskarżyli rząd rosyjski o zlecenie najpotężniejszego ataku hakerskiego w historii ich kraju.

d4dcbij

Podziel się opinią

Share
d4dcbij
d4dcbij
Więcej tematów