Trwa ładowanie...
dut681l

Putin może odłączyć Rosję od światowego internetu. Niepokojąca ustawa wchodzi w życie

Od listopada obowiązuje w Rosji nowa kontrowersyjna ustawa. Na jej mocy rosyjskie władze mogą zablokować w kraju dostęp do globalnego internetu pod pretekstem np. cyberataków. Krytycy ustawy dostrzegają w niej furtkę do cenzury sieci i inwigilacji obywateli.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Putin zyskał potężne narzędzie inwigilacji.
Putin zyskał potężne narzędzie inwigilacji. (Wikimedia Commons CC BY-SA)
dut681l

Ustawa o możliwości odłączenia rosyjskiej sieci od tej globalnej została przyjęta przez Rosyjską Dumę w kwietniu bieżącego roku. Na jej mocy Rosja przebuduje własną infrastrukturę internetu (Runetu), tak żeby zyskać niezależność od globalnej sieci i możliwość odłączenia się od niej w każdym momencie – donosi "Gazeta Wyborcza". Koszt budowy takiej infrastruktury ma wynieść 25 mld rubli (ok. 1,5 mld zł).

Czytaj też: Rosyjski Tupolew pojawi się nad Niemcami. Loty obserwacyjne

Cały internet w rękach Kremla

dut681l

Pieczę nad projektem trzyma federalna Służba ds. Nadzoru Komunikacji, Technologii Informacyjnych i Środków Masowego Przekazu (Roskomnadzor) i to ona będzie mogła wydawać decyzje dotyczącą zablokowania dowolnego kanału transmisji danych. W razie potencjalnego ataku na rosyjską sieć to właśnie ta instytucja przejmie kontrolę nad całym ruchem sieciowym kraju.

Krytycy ustawy jednoznacznie stwierdzają, że wbrew deklaracji rosyjskich władz jest ona działaniem mającym zwiększyć wpływ Kremla na kontrolę działań obywateli.

Czytaj też: Rosja. Władimir Putin zbiera grzyby podczas urlopu na Syberii [WIDEO]

dut681l

Podziel się opinią

Share

dut681l

dut681l
Więcej tematów