Rolnik znalazł grobowiec pełen skarbów. Był ukryty pod gajem oliwnym

Rolnik znalazł grobowiec pełen skarbów. Był ukryty pod gajem oliwnym

Rolnik znalazł grobowiec pełen skarbów. Był ukryty pod gajem oliwnym
Źródło zdjęć: © Greckie Ministerstwo Kultury
Łukasz Michalik
15.10.2018 06:29

Ciągnik pewnego rolnika podczas prac polowych ugrzązł pod jednym z drzew oliwnych. Gdy właściciel próbował uwolnić maszynę, pod kołami odkrył coś nietypowego – stary nagrobek. Wezwani na miejsce archeolodzy są ostrożni w ocenach, ale zapowiada się na wielką sensację – wszystko wskazuje na to, że odkryto ślad zaginionej cywilizacji.

Przypadkowe odkrycia podczas prac polowych nie należą do rzadkości. Nie inaczej było w przypadku pewnego rolnika z Krety. Jego ciągnik ugrzązł pod jednym z drzew, a próby wyciągnięcia maszyny ujawniły przyczynę problemu – dziura w ziemi kryła nagrobek, wyglądający na stary.

289741537695529978
© Greckie Ministerstwo Kultury

Tak zaczyna się historia wyjątkowego znaleziska. Okazało się bowiem, że nagrobek to prawdopodobnie pozostałość kultury minojskiej. To jedna z pierwszych cywilizacji, której początki giną w pomroce dziejów, a do której nawiązują tak znane, greckie mity, jak opowieść o Dedalu i Ikarze czy mit o minotaurze, zamieszkującym skomplikowany labirynt.

289741537695661050
© Greckie Ministerstwo Kultury

Pod wpływem tej kultury pozostawał przed laty niemal cały Basen Morza Śródziemnego, a odnaleziony grobowiec może powiedzieć nam coś więcej o jednym z jej okresów. Badacze szacują, że znalezisko, składające się z trzech oddzielnych komór, pochodzi z lat pomiędzy 1500 a 1400 pne. W środku zlokalizowano dwa szkielety, kilka rzeźb i dobrze zachowane garnki.

Tożsamość pochowanych osób pozostaje na razie nieznana, jednak badacze sądzą po jakości odkrytej ceramiki, że odnaleziono szczątki kogoś bogatego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (81)