Rolnicy domagają się zmiany prawa. Chcą nowych obowiązków dla firm

Krajowa Rada Izb Rolniczych podnosi alarm w sprawie problemów, które napotykają polscy gospodarze. Rolnicy domagają się zmiany prawa w kwestii odbioru opon, styropianu i folii. Przez przepisy dochodzi do zaśmiecania okolicy.

Traktor, rolnictwo, bele, siano
Traktor, rolnictwo, bele, siano
Źródło zdjęć: © Getty Images | Wayne Hutchinson

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych poprosił Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pomoc w rozwiązaniu problemu odbioru odpadów powstających w gospodarstwach rolnych. Chodzi tu o styropian, zużyte opony od maszyn rolniczych oraz folię rolniczą, która jest używana m.in. do sianokiszonek.

Problem w najmniejszym stopniu dotyczy wspomnianej folii, ponieważ obecnie działa program "Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej" Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Niestety nie są do niego zapisane wszystkie samorządy, dlatego pewna część rolników nie może z niego skorzystać.

Utrudniony odbiór odpadów przyczynia się do zaśmiecania gospodarstw rolnych, ale także okolicznych dróg i lasów. Nie musi to wcale wynikać ze złej woli rolników. Folia i styropian to materiały bardzo lekkie, do tego styropian bardzo łatwo się kruszy. Przechowywanie tego typu materiałów na terenie gospodarstwa tworzy istotne ryzyko rozniesienia ich po okolicy przez wiatr.

Z tego względu będą one nie tylko szpecić okolicę i rozkładać się przez długie lata na terenie pól, łąk czy też lasów, ale także stwarzać zagrożenie dla zwierząt. Z oczywistych względów nie powinny one spożywać tworzyw sztucznych, a ich rozsianie po okolicy zwiększa ryzyko, że zwierzęta wezmą je za pożywienie.

Według delegatów Krajowej Rady Izb Rolniczych należy zmienić przepisy prawa. Rolnicy twierdzą, że to na sprzedawcach powinien ciążyć obowiązek odbioru starych opon, styropianu budowlanego oraz folii. Wniosek KRIR został przekazany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do Ministra Środowiska

Źródło artykułu:WP Tech
rolnictwogoesgreenodpady
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)