Polska aplikacja pomogła posprzątać plaże w Norwegii. Tysiące chętnych
Walka z zaśmieconymi plażami może przyjmować różne formy. W Norwegii problem ten w dużej mierze rozwiązała polska aplikacja Rydde. Tysiące wolontariuszy zrzeszyło się, by zająć się odpadami z tamtejszych wybrzeży.
06.08.2021 11:21
Aplikacja Rydde, stworzona przez polski software house Escola, powstała we współpracy z rządem Norwegii, Programem Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska i norweską firmą Asplan Viak, która zajmuje się bazami danych i mapami. Ta kooperacja pozwoliła na zrealizowanie projektu, który pozwolił oczyścić tysiące kilometrów norweskich plaż.
Podstawowym założeniem Rydde było stworzenie narzędzia, które pozwala szybko zorganizować grupę osób w celu przeprowadzenia akcji sprzątania plaży. I cel ten osiągnięto. W 2020 na terenie Norwegii przeprowadzono ponad 4250 akcji, które pozwoliły oczyścić z odpadów 9500 km plaż i zebrać ponad 1800 ton odpadów. Chętnych do działania nie brakowało - sprzątania podjęło się ponad 38 tys. wolontariuszy.
Powstawanie aplikacji Rydde
Polska firma odpowiadała za przygotowanie frontendu aplikacji w wersji na Android i iOS oraz na przeglądarki. Została ona zaprojektowana w taki sposób, by zachęcać użytkowników do wzajemnych kontaktów i budowania społeczności. Zastosowanie metodologii Agile pozwoliło na szybkie wdrażanie zmian i nowości. Do stworzenia Rydde wykorzystano technologie: React, Kotlin, Swift, OpenStreetMaps.
Zobacz także
Twórcy wskazują, że praca nad tą niewątpliwie korzystną społecznie aplikacją nie były łatwe. Konieczne było wypracowanie wspólnego schematu pracy między zespołami polskimi i norweskimi. Ponadto przeszkodą było to, że w wykorzystanej technologii map wiele parametrów opisano po norwesku.
Jak podkreślają twórcy w informacji przekazanej przez agencję InnerValue, użytkownicy mają względnie szeroki wachlarz możliwości. Poza organizowaniem akcji sprzątania i dołączaniem do tych, które utworzyli inni, przy użyciu aplikacji mogą oni między innymi komunikować się, dzielić się fotografiami, wnioskować o zwrot kosztów sprzątania czy też składać raporty na temat sytuacji w danym miejscu - czy okolica została wysprzątana, czy potrzebna jest pomoc ze względu np. na gabaryty odpadów.