Robert W. Gore nie żyje. Wynalazca technologii Gore-Tex miał 83 lata

Robert W. Gore nie żyje. Wynalazca zmarł w wieku 83 lat
Robert W. Gore nie żyje. Wynalazca zmarł w wieku 83 lat
Źródło zdjęć: © YouTube
Michał Prokopowicz

21.09.2020 10:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W wieku 83 lat zmarł amerykański naukowiec Robert W. Gore, wynalazca technologii Gore-Tex, która zrewolucjonizowała branżę odzieży turystycznej. Jak poinformowała firma WL Gore & Associates, biznesmen odszedł po wielu latach choroby.

Robert W. Gore, amerykański inżynier i biznesmen zmarł w czwartek 17 września w wieku 83 lat - poinformowała firma W. L. Gore & Associates. Naukowiec zasłynął z wynalezienia technologii Gore-Tex. "Oddychająca" tkanina od 1976 roku cieszy się sporą popularnością wśród biegaczy, entuzjastów wspinaczek górskich, żeglarzy oraz wielu innych miłośników aktywnego wypoczynku.

Wynalazca urodził się w 1937 roku w Salt Lake City w stanie Utah. Po studiach na University of Delaware i University of Minnesota dołączył do firmy WL Gore & Associates, założonej w 1958 roku przez jego rodziców - Wilberta i Genevieve. W 1976 roku zastąpił ojca na stanowisku szefa firmy, które piastował do 2000 roku.

Największy wynalazek Amerykanina był dziełem przypadku. W 1969 roku jego ojciec poprosił go, aby zajął się badaniami nad nowym sposobem produkcji taśmy dla hydraulików. Robert odkrył wówczas, że rozciągające się tworzywo sztuczne PTFE, znane pod handlową nazwą teflon, jest w stanie wydłużyć się o nawet 1000 procent, tworząc porowaty materiał.

Nieprzemakalny, lekki i oddychający materiał stał się niezwykle popularny w branży medycznej. Produkowano z niego bandaże dla ofiar poparzeń, filtry, membrany czy bypassy. Z czasem stał się prawdziwym hitem jako membrana używana do produkcji ubrań turystycznych.

Greg Hannon, szef działu technologicznego w firmie WL Gore & Associates twierdzi, że wynalezienie i opatentowanie technologii Gore-Tex było momentem zwrotnym w historii firmy.

Jak poinformowało przedsiębiorstwo, z którym Robert W. Gore związany był niemalże całe swoje życie, Amerykanin zmarł po wielu latach choroby. Jak dotąd nie podano informacji odnośnie daty jego pogrzebu.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)