Respirator "ostatniej szansy". Pomoże w ekstremalnych przypadkach związanych z koronawirusem

Respirator "ostatniej szansy". Pomoże w ekstremalnych przypadkach związanych z koronawirusem07.05.2020 08:58
Respirator "ostatniej szansy". Pomoże w ekstremalnych przypadkach związanych z koronawirusem
Źródło zdjęć: © YouTube.com

Respirator ciśnieniowy WentILOT 1.0 już niedługo będzie gotowy do przejścia testów medycznych. Sprzęt "ostatniej szansy" nie zastąpi profesjonalnego urządzenia, jednak może pomóc w ekstremalnych okolicznościach związanych z epidemią koronawirusa.

Prototyp respiratora ciśnieniowego WentILOT 1.0 opracowano w Instytucie Lotnictwa - Sieci Badawczej Łukasiewicz. Jak poinformowało biuro sieci, sprzęt w najbliższych dniach będzie gotowy do testów medycznych. Po ich pozytywnym przejściu oraz kierunkowej decyzji Ministerstwa Rozwoju, możliwe będzie rozpoczęcie produkcji urządzenia.

Założenia konstrukcyjne respiratora konsultowane były z pracownikami Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” - informuje PAP.

- Nasz respirator nie zastąpi profesjonalnego, zaawansowanego technologicznie urządzenia, pozwalającego na prowadzenie pełnej terapii. Może być jednak pomocny w krajach, w których sytuacja w służbie zdrowia jest trudna lub innych ekstremalnych okolicznościach związanych z epidemią, prowadzących do czasowych niedoborów sprzętu - mówi cytowany w komunikacie przesłanym Polskiej Agencji Prasowej autor rozwiązania dr inż. Łukasz Czajkowski, pracujący z zespołem kierowanym przez mgr inż. Agnieszkę Sobieszek.

Po pomyślnym przejściu testów medycznych, sprzęt będzie mógł zostać poddany testom klinicznym, które pozwalają na uzyskanie odpowiednich certyfikatów oraz statusu wyrobu medycznego - czytamy w komunikacie.

Projekt realizowany jest z inicjatywy i przy wsparciu zespołu koordynującego działającego przy Ministerstwie Rozwoju.

To nie pierwszy respirator, nad którym w ostatnim czasie pracują instytuty w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Instytut Techniki i Aparatury Medycznej wspólnie z Instytutem Inżynierii Biomedycznej PAN wyprodukował sprzęt Ventil, służący do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora. Ministerstwo Nauki przeznaczyło na produkcję 100 takich urządzeń 5 milionów złotych.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)