Respirator "ostatniej szansy". Pomoże w ekstremalnych przypadkach związanych z koronawirusem

Respirator "ostatniej szansy". Pomoże w ekstremalnych przypadkach związanych z koronawirusem

Respirator "ostatniej szansy". Pomoże w ekstremalnych przypadkach związanych z koronawirusem
Źródło zdjęć: © YouTube.com
07.05.2020 08:58, aktualizacja: 07.05.2020 11:34

Respirator ciśnieniowy WentILOT 1.0 już niedługo będzie gotowy do przejścia testów medycznych. Sprzęt "ostatniej szansy" nie zastąpi profesjonalnego urządzenia, jednak może pomóc w ekstremalnych okolicznościach związanych z epidemią koronawirusa.

Prototyp respiratora ciśnieniowego WentILOT 1.0 opracowano w Instytucie Lotnictwa - Sieci Badawczej Łukasiewicz. Jak poinformowało biuro sieci, sprzęt w najbliższych dniach będzie gotowy do testów medycznych. Po ich pozytywnym przejściu oraz kierunkowej decyzji Ministerstwa Rozwoju, możliwe będzie rozpoczęcie produkcji urządzenia.

Założenia konstrukcyjne respiratora konsultowane były z pracownikami Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” - informuje PAP.

- Nasz respirator nie zastąpi profesjonalnego, zaawansowanego technologicznie urządzenia, pozwalającego na prowadzenie pełnej terapii. Może być jednak pomocny w krajach, w których sytuacja w służbie zdrowia jest trudna lub innych ekstremalnych okolicznościach związanych z epidemią, prowadzących do czasowych niedoborów sprzętu - mówi cytowany w komunikacie przesłanym Polskiej Agencji Prasowej autor rozwiązania dr inż. Łukasz Czajkowski, pracujący z zespołem kierowanym przez mgr inż. Agnieszkę Sobieszek.

Po pomyślnym przejściu testów medycznych, sprzęt będzie mógł zostać poddany testom klinicznym, które pozwalają na uzyskanie odpowiednich certyfikatów oraz statusu wyrobu medycznego - czytamy w komunikacie.

Projekt realizowany jest z inicjatywy i przy wsparciu zespołu koordynującego działającego przy Ministerstwie Rozwoju.

To nie pierwszy respirator, nad którym w ostatnim czasie pracują instytuty w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Instytut Techniki i Aparatury Medycznej wspólnie z Instytutem Inżynierii Biomedycznej PAN wyprodukował sprzęt Ventil, służący do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora. Ministerstwo Nauki przeznaczyło na produkcję 100 takich urządzeń 5 milionów złotych.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)