Znaleźli sposób na plastik? Zrobią z niego paliwo odrzutowe

Znaleźli sposób na plastik? Zrobią z niego paliwo odrzutowe
Źródło zdjęć: © Pexels
Marcin Watemborski

20.05.2021 13:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na pewno nie raz, nie dwa słyszeliście o śladach węglowych i wielkim zużyciu paliwa lotniczego przez transportowce. A co, gdyby nie generować dodatkowych zanieczyszczeń, a do stworzenia paliwa wykorzystać istniejący plastik? Taki pomysł mają naukowcy z USA.

Recykling to temat, który powinien być istotny dla wszystkich. Ponowne wykorzystanie odpadków w nowej formie sprawia, że nie powstają dodatkowe śmieci, a wręcz przeciwnie – ubywa ich. Na doskonały pomysł wpadli naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Waszyngtonie pod kierownictwem profesora Hongfei Lin.

Nowa idea jest bardzo zielona. Dotyczy ona przetwarzania tworzyw sztucznych, w tym plastiku, na paliwo odrzutowe. Dzięki opracowanej przez badaczy metodzie, aż 90 proc. wykorzystanego do tego plastiku może powrócić w nowej formie i zostać wykorzystane do napędzania silników samolotowych. Rozwiązanie może być zbawienne dla ratowania klimatu - jest wydajne i szybkie. Cały proces zajmuje zaledwie godzinę w temperaturze 220 stopni Celsjusza.

Profesor Hongfei Lin oraz absolwent WSU Chuhua Jia.
Profesor Hongfei Lin oraz absolwent WSU Chuhua Jia.© WSU

W procesie przetwórczym, oprócz paliwa, powstają również smary doskonałej jakości. Niestety sama metoda nie jest do końca doskonała, ponieważ podczas topienia plastiku z około 10 proc. powstają odpady, które trudno jest ponownie wykorzystać. Być może w przyszłości będzie na to sposób.

Obecnie najistotniejsze jest to, że z dostarczanych tworzyw sztucznych większość z nich może zostać zamieniona w produkty ponownego użycia. Co więcej, obsługa maszyny ma być na tyle prosta, że pozwoli na szybkie i skuteczne wprowadzenie jej do obiegu na dużą skalę, również komercyjnie.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)