Raytheon stworzy hipersoniczną broń dla USA. Firma zyskała kontrakt za blisko miliard dol.
Siły Powietrzne USA przyznały firmie Raytheon Technologies kontrakt o wartości 985 milionów dolarów na opracowanie i zademonstrowanie hipersonicznych pocisków manewrujących z napędem scramjet, o czym poinformował Pentagon.
Raytheon Technologies, amerykański międzynarodowy konglomerat lotniczy i obronny w walce o kontrakt pokonał Lockheed Martin Corp. oraz Boeing Co. Zadaniem firmy będzie zaprojektowanie, opracowanie oraz produkcja nowej, naddźwiękowej broni dla Sił Powietrznych USA. Prace nad prototypami Hypersonic Attack Cruise Missile (HACM) mają zostać zakończone w 2027 r.
Hipersoniczne pociski od Raytheon Technologies
Jak donosi Bloomberg, nowy naddźwiękowy pocisk Stanów Zjednoczonych będzie osiągał prędkość pięć razy większą od prędkości dźwięku i będą go mogły przenosić zarówno myśliwce, jak i bombowce. Stanie się też drugim (po AGM-183 ARRW - manewrującym pocisku rakietowym dalekiego zasięgu typu powietrze - ziemia) tego typu hipersonicznym pociskiem Sił Powietrznych USA. Nie jest to jedyna hipersoniczna broń, nad jaką pracują Amerykanie. Bloomberg podaje, że opracowywane jest co najmniej osiem takich rozwiązań.
Warto również przypomnieć, że pomysł opracowania Hypersonic Attack Cruise Missile narodził się w ramach porozumienia Southern Cross Integrated Flight Research Experiment (SCIFiRE), które Stany Zjednoczony zawarły z Australią w 2020 r. Dzięki umowie państwa będą kontynuować współpracę w zakresie projektowania i rozwoju HACM. Planowane jest też wykorzystanie australijskiej infrastruktury testowej do wstępnych, kompleksowych testów pocisku w locie.
Dzień z Mistrzem. Joanna Jóźwik nawiązała do początków przygody ze sportem
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski