NASA i SpaceX przygotowują się do testu ucieczkowego w locie. Znamy datę
NASA i SpaceX - kosmiczna firma Elona Muska, przygotowują się do ostatniego testu poprzedzającego pierwszy załogowy lot na pokładzie Crew Dragon. W jego ramach eksperci sprawdzą działanie systemu ucieczkowego zainstalowanego na statku.
Trwają ostatni szlify przed pierwszym załogowym lotem na pokładzie statku Crew Dragon. NASA i SpaceX przygotowują się do testu systemu ucieczkowego kapsuły Dragon 2. Zgodnie z pierwotnymi założeniami, statek zainstalowany na szczycie rakiety Falcon 9, dostarczy astronautów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Podstawowym elementem bezpieczeństwa lotu załogowego jest możliwość ucieczki statku podczas startu. W przypadku awarii rakiety nośnej w trakcie lotu, pojazd musi niezwłocznie się od niej odczepić, ratując w ten sposób jego załogę. Zanim więc dojdzie do pierwszego załogowego lotu kapsuły Dragon 2, firma Elona Muska musi spełnić wymagania NASA, przeprowadzając test systemu ratunkowego w locie.
Bezzałogowy lot testowy zaplanowano na 18 stycznia, na godzinę 14:00 CET. W trakcie testu, w niecałe 1,5 minuty od startu pojazd Crew Dragon uruchomi tryb ucieczki, pokazując zdolność bezpiecznego oddzielenia się od rakiety Falcon 9. Następnie, silniki rakiety zostaną wyłączone, a uruchomione zostaną silniki SuperDraco, znajdujące się na pokładzie kapsuły Crew Dragon. Separacja ma nastąpić w krytycznym momencie lotu, gdy rakieta przekroczy prędkość naddźwiękową, na wysokości około 20 kilometrów. Lądowanie kapsuły na spadochronach, na Oceanie Atlantyckim nastąpi około 9 minut po starcie.
Według ekspertów, po oddzieleniu statku od rakiety, najprawdopodobniej dojdzie do eksplozji lub rozerwania Falcon 9.
Realistyczna symulacja sprawi, że kontrolerzy lotu, jak i cały zespół będą mogli przetestować swoją wiedze oraz umiejętności, jak najlepiej przygotowując się do pierwszego lotu załogowego statku Crew Dragon. Ten, jeśli wszystko zakończy się sukcesem, może odbyć się już za kilka tygodni.
Rakieta, która zostanie wykorzystana w teście, już trzy razy startowała i lądowała na Ziemi po realizacji misji. Ten lot będzie jej czwartym, a zarazem ostatnim.