Rajd dronów na Moskwę. Rosjanie nie mieli spokojnej nocy

Rosyjskie systemy obrony powietrznej zestrzeliły w nocy z poniedziałku na wtorek co najmniej siedem ukraińskich dronów zmierzających w stronę Moskwy. Równocześnie atakowano także inne rejony Rosji - donosi Reuters, powołując się na lokalne władze. Ukraińcy w swoim arsenale posiadają co najmniej kilka modeli bezzałogowców o zasięgu pozwalającym na tego typu ataki. Przypominamy, co to za rozwiązania.

Drony coraz częściej atakują Moskwę
Drony coraz częściej atakują Moskwę
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
oprac. KMO

Mer Moskwy, Siergiej Sobjanin, poinformował na Telegramie, że drony zostały strącone w obwodach Ljuberckim i Ramenskoje w rejonie Moskwy oraz w Podolsku, oddalonym o około 38 km od Kremla. Z kolei niezależne rosyjskie kanały SHOT i Baza na Telegramie, blisko powiązane z rosyjskimi służbami bezpieczeństwa, informują, że na lotniskach Wnukowo i Domodiedowo doszło do zawieszenia ruchu lotniczego.

Atak dronów na Rosję

Lokalne władze cytowane przez Reutersa informują również o atakach na inne rejony Rosji. Gubernator obwodu briańskiego, położonego na południowym zachodzie kraju, przy granicy z Ukrainą, przekazał na Telegramie, że zestrzelono 59 dronów. Dodał także, że nie odnotowano zniszczeń ani ofiar. W obwodzie tulskim fragmenty zestrzelonego drona spadły na magazyny paliw i systemy energetyczne. Według lokalnych władz, nie odnotowano tam ofiar ani znaczących zniszczeń. Atakowany był także Lipieck.

Reuters zauważa, że rosyjskie władze często nie podają pełnych informacji o stratach wywołanych przez ukraińskie ataki, przez co podane dane są trudne do zweryfikowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Obserwacja z powietrza. Kamuflaż INVISI-TEC IR

Odpowiedź Kijowa na rosyjską agresję

Kijów twierdzi, że ataki na rosyjską infrastrukturę wojskową, transportową i energetyczną są odpowiedzią na systematyczne rosyjskie ataki na Ukrainę, które rozpoczęły się od inwazji w 2022 r. Ukraińcy do ataków używają m.in. różnych modeli bezzałogowców o znacznym zasięgu. Do tej kategorii zalicza się przede wszystkim takie rozwiązania jak:

  • Bezzałogowiec Tu-141 "Striż",
  • Bezzałogowiec Tu-143 "Rejs",
  • Dron UJ-22 "Airborne",
  • Dron "Bóbr",
  • Dron "Rubaka".

Ukraińskie drony, takie jak Tu-141 "Striż", są zdolne do przenoszenia znacznych ładunków wybuchowych na duże odległości. Osiągają prędkość do 1000 km/h i zasięg do 1000 km. Tu-143 "Rejs" to mniejszy, taktyczny dron wykorzystywany do przeprowadzania rekonesansów z prędkością 950 km/h i zasięgiem 180 km.

UJ-22 "Airborne" to nowoczesny, bezzałogowy system powietrzny rozwijany przez Ukrainę, który charakteryzuje się wyjątkową precyzją i możliwością przenoszenia różnorodnego uzbrojenia. Jego kontrolowany zasięg lotu wynosi 100 km, a autonomiczny aż 800 km. W dronie "Bóbr" zastosowano zaawansowane technologie stealth, aby zmniejszyć jego wykrywalność. "Rubaka" to wszechstronny dron o szerokim spektrum zastosowań, który może być wykorzystywany zarówno w celach bojowych, jak i logistycznych.

Pierwsze ze wspomnianych maszyn mogą osiągać prędkość nawet 200 km/h i przenosić uzbrojenie o masie 75 kg. Drugie przenoszą natomiast ładunki o masie do 15 kg. Zasięg "Bobrów" szacuje się na blisko 1000 km, a zasięg "Rubaki" na ok. 500 km.

Wybrane dla Ciebie

Wyłączono komentarze

Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli. Dlatego, w poczuciu odpowiedzialności za ochronę przed dezinformacją, zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski