Radio, które może działać na wszystkich częstotliwościach
Radio HackRF, które umożliwia przełączanie częstotliwości "w locie" i jest w stanie działać całym paśmie łączności używanym obecnie na świecie skonstruował inżynier i fizyk z USA, Michael Ossmann.
29.10.2012 | aktual.: 29.10.2012 11:39
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zwykłe radia i systemy łączności umieszczone w sprzęcie bezprzewodowym, jak choćby telefony komórkowe czy smartfony, systemy Wi-Fi lub małe radia bateryjne, działają tylko w określonym zakresie częstotliwości. HackRF może skanować i dokonywać transmisji w pełnym zakresie częstotliwości - od 10. MHz do 6 GHz, zakresie obejmującym wszystkie typy łączności - radia amatorskie, GSM, Bluetooth, Wi-Fi, radia profesjonalne, stacje telewizyjne, a nawet zdalne zamki do drzwi garażu czy domu.
HackRF jest radiem głównie software’owym, działającym dzięki oprogramowaniu, zaś jego komponenty sprzętowe są standardowe i dość łatwo dostępne na rynku. To rozwiązanie tanie, kosztujące poniżej 30. dol. Jest niewielkie, ma rozmiar zewnętrznego dysku twardego do laptopa i łatwo mieści się w kieszeni. Zasięg urządzenia zależy od anteny - przy zwykłej, wbudowanej, jest on niewielki, ale po dołączeniu małego modułu i wzmacniacza antenowego znacznie rośnie.
Jak powiedział "New Scientist" Michael Ossmann, radio nie jest przeznaczone na masowy rynek, ale dla specjalistów w dziedzinie radiokomunikacji, naukowców i radioamatorów. Wynalazkiem Ossmanna już zainteresowała się Agencja Zaawansowanych Projektów Obronnych USA (DARPA) i zamierza zainwestować 20. tys. dol. w badania HackRF pod kątem używania go do zabezpieczenia częstotliwości komunikacyjnych agencji rządowych, policji, wojska i służb mundurowych w USA. Wynalazek Ossmanna pokazuje bowiem, że nawet częstotliwości, które są utajnione, można podsłuchiwać i bez zaszyfrowania przekazu komunikaty służb i agencji rządowych są łatwe do przechwycenia.
Mimo dotacji Ossmann nie zamknął projektu i dokumentacja HackRF jest w pełni dostępna na jego stronie internetowej. HackRF zostało zaprezentowane na konferencji ToorCon w San Diego w połowie października tego roku.