QAnon. Zobacz, w co wierzą zwolennicy Trumpa, którzy zaatakowali Kapitol

Zwolennicy teorii QAnon wdarli się do Kapitolu 6 stycznia 2021
Zwolennicy teorii QAnon wdarli się do Kapitolu 6 stycznia 2021
Źródło zdjęć: © Getty Images
Bolesław Breczko

07.01.2021 15:24, aktual.: 03.03.2022 03:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

QAnon to teoria spiskowa, którą podsycał sam prezydent Donald Trump. Jej zwolennicy wierzą w istnienie bardzo nietypowego spisku, który przejął kontrolę nad amerykańskimi władzami.

6 stycznia 2021 roku zapisze się w historii Stanów Zjednoczonych. Tego dnia do najważniejszego symbolu amerykańskiej demokracji, Kapitolu, wdarli się zwolennicy Donalda Trumpa. Chcieli zmusić senatorów i reprezentantów do odrzucenia głosów elektorskich z niektórych stanów i tym samym unieważnić wybory prezydenckie, które wygrał Joe Biden.

Wśród symboli, które niosły osoby nazywane przez amerykańskie media rodzimymi terrorystami, były litery "Q". Oznaczają one teorię spiskową znaną pod nazwą QAnon.

Zwolennicy QAnon wierzą, że sekretny, satanistyczny kult pedofilów kontroluje amerykański rząd i wpływa na światowych liderów. Mają do niego należeć m.in. Barack Obama, Hilary Clinton, George Soros i rodzina Rotschildów. To między innymi ta teoria doprowadziła w 2016 roku do strzelaniny w jednej z waszyngtońskich pizzerii. Napastnik był przekonany, że znajduje się w niej klub pedofilów prowadzony przez Clinton. Wszystkiego "dowiedział się" oczywiście z sieci.

Donald Trump jest wg zwolenników QAnon jedyną osobą, która odważyła się przeciwstawić tym "siłom zła".

Teoria wzięła swoją nazwę od anonimowego użytkownika forum 4chan, który rzekomo pracuje dla rządu Stanów Zjednoczonych, ale nie może się ujawnić z obawy przed represjami "kultu".

Hasłem zwolenników QAnon jest "gdzie idzie jeden, idziemy wszyscy" ("where we go one, we go all"). Uważają się oni za ostatnich obrońców demokracji, która jest według nich zagrożona zarówno przez partię demokratów, jak i media tradycyjne oraz społecznościowe, a także przez partię republikańską po tym, jak jej członkowie nie chcieli bronić Donalda Trumpa po przegranych wyborach.

Więcej o działalności QAnon możecie przeczytać w tym tekście:

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)