Putin o talibach. Chce ich usunąć z listy organizacji terrorystycznych
Rosja dąży do podjęcia decyzji o wykluczeniu talibów z listy organizacji terrorystycznych, ale musi to zrobić przede wszystkim Rada Bezpieczeństwa ONZ – powiedział w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin. Dzień wcześniej odbyło się spotkanie w Moskwie z przedstawicielami grupy rządzącej Afganistanem.
Podczas czwartkowych obrad Klubu Wałdajskiego Putin wyjaśnił, że chciałby wykluczenia Talibanu z listy organizacji terrorystycznych na szczeblu ONZ. Zaznaczył, że teraz wszystko zależy od pozytywnego rozwoju sytuacji w Afganistanie.
– Celem Rosji będzie dążenie w tym kierunku. Takie decyzje powinny jednak zapaść w taki sam sposób, w jaki były podejmowane wcześniej, kiedy umieszczano ten ruch na liście organizacji terrorystycznych – powiedział Putin, cytowany przez rosyjską agencję Intefax. Jednocześnie ocenił, że decyzja prezydenta USA Joe Bidena o wycofaniu wojsk z Afganistanu była słuszna. Zasugerował jednak, że całą akcję "można było przeprowadzić inaczej" – podaje Interfax.
Rozmowy z talibami
Talibowie zostali uznani przez Rosję za organizację terrorystyczną w 2003 r. Od tego czasu wszystkie rosyjskie media mają obowiązek dodawać w komunikatach dotyczących talibów informację, że jest to organizacja zakazana w tym kraju.
W środę w Moskwie odbyło się spotkanie z przedstawicielami grupy rządzącej Afganistanem. Talibowie zadeklarowali, że nie stwarzają zagrożenia dla pobliskich państw. Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow powiedział natomiast, że Kreml dostrzega wysiłki talibów zmierzające do ustabilizowania sytuacji w ich państwie.
Tymczasem na poligonach w Tadżykistanie, nieopodal afgańskiej granicy, odbywają się ćwiczenia sił ODKB (Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym) – sojuszu, do którego należą Rosja, Białoruś, Kazachstan, Armenia, Kirgistan i Tadżykistan. Bierze w nich udział ok. 4 tys. żołnierzy i 500 jednostek sprzętu wojskowego.
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, po objęciu władzy przez talibów Kreml zaczął niepokoić się przede wszystkim ryzykiem niestabilności w Azji Centralnej, przepływem imigrantów oraz kierowaną z Afganistanu działalnością bojowników z Państwa Islamskiego. Rosja obawia się także zwiększonej aktywności grup przestępczych, zajmujących się przemytem narkotyków.