Psy rozumieją, co do nich mówimy. Koty też, ale mają to w nosie

Naukowcy z Uniwersytetu im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie udowodnili, że psy rozumieją zarówno nasze słowa, jak i intonację w której są wypowiadane. Oczywiście, miłośnicy psów wiedzieli o tym od dawna, ale teraz mają naukowe uzasadnienie.

Psy rozumieją, co do nich mówimy. Koty też, ale mają to w nosie
Źródło zdjęć: © Fotolia | Rita Kochmarjova

31.08.2016 | aktual.: 05.09.2016 21:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Węgierscy naukowcy udowodnili, że psy przetwarzają mowę zupełnie jak ludzie. Za pomocą lewej półkuli mózgu przetwarzają znaczenie słów, a za pomocą prawej intonację, w której zostały wypowiedziane. A dokładniej - pies rozumie, kiedy naprawdę mówimy do niego, że jest "dobrym pieskiem".

Jak to możliwe? W eksperymencie brało udział 13 psów. Jednym z trudniejszych momentów było wyszkolenie ich, by leżały zupełnie nieruchomo w maszynie do funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Gdy już się to udało, naukowcy zaczęli sprawdzać, jak psy reagują na odgłosy takie jak pomruki, szczekanie, jęki i krzyki wydawane zarówno przez inne psy jak i przez ludzi. Okazało się, że zarówno szczęśliwe jak i przerażające odgłosy aktywowały w psich mózgach dokładnie te same obszary, co w ludzkich.

A potem naukowcy wprowadzili do badania mowę. Zwierzętom odtwarzano nagrane głosy ich właścicieli, wyrażających się na cztery różne sposoby:

- pochwalna fraza (np. "dobry piesek") i pochwalny ton

- pochwalna fraza i neutralny ton

- neutralna fraza i pochwalny ton

- neutralna fraza i neutralny ton.

Obraz
© (fot. Fotolia/ Pet Psychology)

Tu dopiero naukowcy stwierdzili, że psy reagują na ludzką mowę tak jak ludzie. Okazało się bowiem, że tylko pochwalna fraza wypowiedziana entuzjastycznie aktywowała w psim mózgu układ nagrody. Czyli psy rozumieją, kiedy są naprawdę chwalone, a kiedy tylko do nich mówimy.

Wyniki badania zostały opisane w prestiżowym magazynie Science.

W 201. roku inny zespół naukowców sprawdzał z kolei, czy koty rozumieją ludzką mowę. Badacze z Japonii udowodnili, że koty rozpoznają głosy swoich właścicieli. Ale nie przejmują się tym, co mają do powiedzenia i nie czują potrzeby reagowania na ich słowa.

_ Joanna Sosnowska _

Źródło artykułu:WP Tech
kotnaukapsy
Komentarze (163)