Psy rozpoznają słowa podobnie jak ludzie. Przełomowe badania naukowe Brytyjczyków

Psy rozpoznają słowa podobnie jak ludzie. Przełomowe badania naukowe Brytyjczyków

Psy rozpoznają słowa podobnie jak ludzie. Przełomowe badania naukowe Brytyjczyków
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
09.12.2019 07:55, aktualizacja: 09.12.2019 08:07

Badania naukowe przeprowadzone przez brytyjskich ekspertów z University of Sussex w Brighton dowodzą, że psy, podobnie jak ludzie, rozpoznają słowa wypowiedziane przez człowieka. Swoje obserwacje opisali na łamach czasopisma "Biology Letters”.

Pies - czworonóg, który nie bez powodu uznawany jest przez wielu za członka rodziny i najlepszego przyjaciela człowieka. To właśnie te urocze pupile często są naszymi głównymi rozmówcami - nawet jeśli, mówimy tylko my. Niektórych z pewnością może to dziwić i nie raz wypowiedzieli słowa "po co do niego mówisz, on i tak nie rozumie". Okazuje się jednak, że mogą nie mieć racji. Brytyjscy naukowcy z University of Sussex w Brighton twierdzą, że psy podobnie jak ludzie rozróżniają mowę człowieka w zależności od ich płci oraz wieku. Czworonogi rozpoznają także poszczególne wyrazy.

Naukowcy pod kierownictwem Holly Root-Gutteridge przeprowadzili eksperymenty, w ramach których sfilmowano 42 rodzaje ras psów. Zwierzakom puszczano z głośników jednosylabowe, podobnie brzmiące słowa, wypowiadane przez wiele osób, posiadające różny akcent. Wyrazy zostały dobrane tak, aby w żaden sposób nie przypominały popularnych komend. Jak się okazało, czworonogi reagowały ruchem uszu oraz pochyleniem się w stronę głośnika, kiedy usłyszały dane słowo, z inaczej brzmiącą samogłoską, po raz pierwszy. Gdy słowo padało po raz kolejny z ust innych osób, zwierzęta nie zwracały już na nie uwagi.

Na poniższym wideo można zobaczyć, jak pies rasy border collie zachowuje się, kiedy po raz pierwszy słyszy słowo "had". Następnie odwraca głowę i nasłuchuje słowa "who’d". Zwierze nie reaguje, kiedy inna osoba, kolejny raz wypowiada wyraz "had". Ten materiał może dowodzić, że psy rozumieją poszczególne słowa, niezależnie od tego, przez kogo są wypowiadane.

Dr Holly Root-Gutteridge podkreśla, że badania nie dowodzą, że psy znają znaczenie danych słów, jednak są w stanie je rozpoznać. Dotyczy to również zwrotów, które nie są wypowiadane bezpośrednio do nich i nie są komendami.

- Te badania sugerują, że pomimo wcześniejszych założeń, zdolności rozpoznawania słów nie można przypisać wyłącznie ludziom. - komentuje naukowiec.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (170)