Przyglądaj się uważnie w sam środek. Stanie się coś niesamowitego

Przyglądaj się uważnie w sam środek. Stanie się coś niesamowitego
Źródło zdjęć: © reddit
Arkadiusz Stando

11.04.2018 09:44, aktual.: 11.04.2018 11:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ten obrazek krąży po całym internecie, a szczególnie zachwycił użytkowników serwisu Reddit. Nie odciągaj wzroku, przyglądaj się uważnie i nie mrugaj, a stanie się coś niesamowitego. Tłumaczymy, co się dzieje, gdy mózg daje się nabrać takim wizualizacjom.

Jeśli tylko poruszysz oczami, mrugniesz, lub skupisz swoją uwagę na innym punkcie, to co widzisz powróci do poprzedniego stanu. Ta iluzja optyczna jest zwana efektem Troxlera.

Oczywiście obraz nie zanika. Gdy obserwator koncentruje się na punkcie położonym na wprost niego mózg interpretuje tą informację za najważniejszą, którą należy obserwować. Zmienia się sposób przedstawienia obrazu przez nasz mózgu. Nastawiony na tysiące bodźców mozg musi selektywnie wybrać spośród nich. Odfiltrowuje zbędne informacje, abyśmy mogli skupić się na tym, co uważa za najważniejsze. Niestety w przypadkach iluzji optycznej, mózg po prostu daje się nabrać.

Obraz
© YouTube

Normalnie, gdy przyglądamy się w jednym kierunku przez długi czas, co prawda nie zajdzie iluzja optyczna, ale mózg działa podobnie. Np. zauważając drapieżnika ukrywającego się w krzakach, automatycznie skupi nasz wzrok na jego ruchach. To samo może tyczyć się samochodów przejeżdżających przez drogę, do której się zbliżamy.

Mózg ma tendencję do "dostrajania" naszego wzroku, dlatego barwy na powyższym obrazku blakną. Gdy skupiamy się na jego centrum, pozostałe kształty stają się niepotrzebnymi informacjami, więc mózg wypełnia tę przestrzeń bielą, jako kolor neutralny.

Oprócz tego obrazka, istnieje jeszcze wiele przykładów na działanie efektu Troxlera. Wśród nich popularny jest również "Kot z Chesire".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także