Przelot komety nad Polską. Wieczorem spójrz w niebo
Fani obserwacji nieba wciąż mają okazję sfotografować, a przy odrobinie szczęścia zobaczyć gołym okiem kometę C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS. 24 października w godzinach wieczornych znów będzie widoczna nad Polską. Dla miłośników astronomii to kolejna okazja do wykonania cennych zdjęć.
24.10.2024 | aktual.: 24.10.2024 12:07
Ostatnio nad Polską można było podziwiać przelot satelitów Starlink. Wieczorami na nocnym niebie pojawia się również inne, znacznie rzadsze zjawisko. Mowa o komecie C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS, która po raz kolejny będzie widoczna nad Polską. Jak zwraca uwagę serwis nocneniebo.pl, obserwacja gołym okiem staje się coraz trudniejsza (zwłaszcza z obszarów jakkolwiek oświetlonych przez blask miast), ale nie oznacza to, że będzie niemożliwa. Z powodzeniem natomiast uda się zrobić kolejne zdjęcia z wykorzystaniem aparatów z obiektywami o dużej ogniskowej. Kometa będzie widoczna niedaleko galaktycznej smugi Drogi Mlecznej.
Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS pojawi się nad południowo-zachodnim horyzontem około godziny 19:00 i będzie ją można fotografować przez 2,5 godziny, aż do 21:30. To sporo czasu, by odpowiednio ustawić sprzęt, zlokalizować obiekt na niebie i wykonać satysfakcjonujące fotografie, o których powtórzenie w przyszłości będzie trudno. Tego rodzaju obiekty widoczne są na niebie dość rzadko.
Co warte podkreślenia, atrakcyjne zdjęcia można dziś próbować zrobić nawet z wykorzystaniem nowoczesnych smartfonów ustawionych na statywach, z dostatecznie długim czasem naświetlania. Z pewnością przyda się tutaj tryb manualny w ustawieniach aparatu, by skutecznie poeksperymentować z ekspozycją. Niektóre telefony mogą dysponować trybami, które ułatwiają wykonywanie zdjęć nocnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chcąc regularnie obserwować niebo i odnajdywać na nim różne obiekty, warto zainteresować się aplikacjami mobilnymi, które mogą pomóc odnaleźć gwiazdozbiory, samoloty czy aktualną pozycję Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tego typu programów jest sporo, swoją przygodę warto zacząć m.in. od aplikacji Sky Map, Flightradar24 czy ISS Detector.
Oskar Ziomek, dziennikarz WP Tech