Przełom za przełomem. Naukowcy stworzyli najdokładniejszy obraz gwiazdy
Ostatnie kilka dni w astronomii obfitują w sensacje. Najpierw pojawiły się pogłoski o zderzeniu dwóch gwiazd neutronowych, teraz zespół naukowców zdołał pozyskać najbardziej szczegółowy obraz w historii gwiazdy.
29.08.2017 11:09
O sprawie ostatniej kolizji w galaktyce NGC 4993 pisaliśmy tutaj. W czasopiśmie naukowym „Nature” natomiast zaprezentowano wyniki badań zespołu z Universidad Católica del Norte w Chile pod kierownictwem Keiichi Ohnaka. Przy pomocy interferometru VLTI (przyrządu mierzącego interferencję fal), mieszczącego w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) w Chile.
Naukowcy przy pomocy urządzenia stworzyli mapę powierzchni Antares – gwiazdy z Gwiazdozbioru Skorpiona. Ciało niebieskie jest oddalone około 550 lat świetlnych od Słońca i jest najjaśniejszym obiektem w swoim gwiazdozbiorze. Obraz powierzchni i atmosfery Antares jest najdokładniejszy pośród zmapowanych przez ludzi gwiazd niebędących Słońcem.
Duża w tym zasługa VLTI. Pozwala ono na połączenie światła od maksymalnie czterech teleskopów - mogą to być Teleskopy Główne, bądź Teleskopy Pomocnicze. Dzięki temu tworzy VLTI tworzy wirtualny teleskop, które ma możliwości zwierciadła o średnicy nawet 200 metrów. To zaś przekłada się na znaczną liczbę detali.
Zespół uniwersytecki ustalił między innymi prędkość ruchu gazu atmosferycznego na gwieździe oraz różnice, jakie mogą występować na poszczególnych pozycjach Antares. W konsekwencji udało im się stworzyć mapę względnej prędkości gazu atmosferycznego na dysku gwiazdy. Poza Słońcem, nie opracowano jeszcze podobnego planu.
Ohnaka jest entuzjastycznie nastawiony do odkrycia. Jego zdaniem, technika, która pomogła zmapować Antares znajdzie zastosowanie przy innych typach gwiazd. Obserwacja może teraz przynieść znacznie bardziej zniuansowane i dokładne wyniki, podkreślił, cytowany przez portal Interia.