ycipk-1317c4

Przekręt "na Blika". Policja zatrzymała sprawców. Mieli mniej niż 20 lat

Policja w Szczecinie zatrzymała nastolatków, którzy okradali ofiary metodą "na Blika". W ten sposób udało im się wyłudzić co najmniej 7 tys. zł. To pokazuje, o jakiej skali przestępstwa mówimy - oszuści działają w końcu w całej Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oszuści wypłacają od razu pieniądze z bankomatów
Oszuści wypłacają od razu pieniądze z bankomatów (Shutterstock.com)
ycipk-1317c4

"Komenda Główna Policji informuje na swojej stronie internetowej o zatrzymaniu dwóch nastolatków ze Szczecina, którzy zostali złapani na gorącym uczynku w trakcie kradzieży pieniędzy tzw. metodą "na Blika" - pisze serwis cashless.pl

Zatrzymani mają 17 i 18 lat. Gdy do akcji wkroczyła policja, jeden z nich miał przy sobie 6,8 tys. zł. W dniu zatrzymania zdążył siedem razy wypłacił środki z bankomatu. Na razie zatrzymani trafią do aresztu na trzy miesiące.

Przed oszustwem "na Blika" ostrzegamy od dawna zarówno my, jak i banki. Przestępcy przechwytują konta na portalach społecznościowych i za ich pomocą rozsyłają prośby do znajomych. W wiadomościach informują o tym, że znaleźli się w trudnej sytuacji i potrzebują pieniędzy.

ycipk-1317c4

Zobacz też: Bankowość online - czego się bać?

Nie chodzi jednak o przelew czy gotówkę, tylko wypłacenie środków za pomocą kodu BLIK. Działanie jest proste: należy zalogować się na swoją aplikację bankową, wygenerować kod, podać go w wiadomości, a następnie zatwierdzić transakcję. Dzięki temu "znajomy" będzie mógł wypłacić pieniądze z bankomatu. Rzecz jasna problem w tym, że to nie jest prawdziwy kolega, tylko oszust.

Kto wypłaca pieniądze z bankomatu? Nie zawsze jest to oszust. W niektórych sytuacjach zajmują się tym tzw. "słupy". Czyli nieświadome niczego osoby. Przestępcy "rekrutują" na portalach z ogłoszeniami, oferując atrakcyjną pracę. Polega ona właśnie na wypłacaniu pieniędzy z bankomatów, a następnie wykonywaniu przelewów na poczcie. "Pracownik", myślący że jest "pośrednikiem płatności", staje się częścią przestępstwa.

ycipk-1317c4

Nie wiadomo, czy nastolatkowie sami odbierali pieniądze, czy może sami byli słupami.

Proceder jest naprawdę groźny, bo do przestępstwa może dojść wszędzie i trudno znaleźć sprawców - właśnie dlatego, że Blik pozwala szybko przesłać środki. I nie ma pewności, kto je odbierze.

Innym "pomocnym" narzędziem w rękach przestępców są słabe hasła ofiar. Jak zdobywają konta na portalach społecznościowych? Mogą korzystać z phishingualbo z wycieków danych. Wystarczy, że ktoś używa takiego samego hasła wszędzie i gdy znany serwis -jak np. niedawno sklep morele.net - padnie ofiarą ataku hakerskiego, jego hasło może trafić w ręce przestępców.

ycipk-1317c4

Na szczęście przed oszustwem możemy się obronić. Wystarczy każdą nietypową prośbę potwierdzić bezpośrednio. Jeżeli pisze do nas znajomy, po prostu do niego zadzwońmy.

Polub WP Tech
ycipk-1317c4
ycipk-1317c4
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1317c4