Trwa ładowanie...
d1exumt

Prośba od znajomego. Bank PKO ostrzega. Oszustwo wciąż niebezpieczne

Oszustwo z wykorzystaniem BLIK-a staje się "ulubioną" metodą oszustów. Przed przekrętem ostrzega bank PKO - zobaczcie, co należy zrobić, aby nie paść ofiarą oszustwa. I jak się chronić, by to nie nas wykorzystano do kradzieży środków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uważaj na "prośby" od znajomych
Uważaj na "prośby" od znajomych (WP.PL)
d1exumt

"Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami w serwisie Facebook i aplikacji Messenger, w których oszuści podszywają się pod Twoich znajomych i proszą o przelew BLIK." - pisze bank PKO na swojej stronie internetowej.

O oszustwie, w którym przestępcy wykorzystują BLIK-a, pisaliśmy na WP Tech i dobreprogramy.pl nieraz. Ale ostrzeżenie wydane przez PKO sugeruje, że oszuści ciągle stosują tę metodę i próbują wyłudzić pieniądze od Polaków.

d1exumt

Napastnik najpierw przejmuje dostęp do przypadkowego konta na Facebooku. Następnie, podając się za właściciela przejętego konta, wysyła do osób z listy znajomych prośbę o szybką pożyczkę pieniężną.

Prośby i tłumaczenia są różne - na leki, zagubiona torebka, zagubiony portfel, brak pieniędzy na powrót do domu, brak pieniędzy na jedzenie.

Przestępcy wykorzystują BLIK-a nie przez przypadek. O ile przelew dałoby się w niektórych sytuacjach zablokować (zakładając, że wysłany byłby w piątek wieczorem, przez cały weekend można byłoby zablokować transakcję), tak tutaj wykorzystuje się największą zaletę usługi: szybkie dostarczenie środków.

Na dodatek ofiara ma niewiele szans na odzyskanie pieniędzy. W końcu sama akceptuje transakcję. A w przypadku wypłaty pieniędzy, jedyna informacja, to adres bankomatu. Trudniej namierzyć oszusta - nie mówiąc już o tym, że wypłacającym może być tzw. słup.

d1exumt

PKO radzi, aby każdą nietypową prośbę starać się weryfikować u znajomego. Warto do niego zadzwonić, by mieć pewność, że to on udzieli nam odpowiedzi - dlatego mail jest ryzykowną opcją, bo równie dobrze przestępca mógł przejąć profil na Facebooku, jak i skrzynkę pocztową.

Bank ma jeszcze dwie rady, o których zawsze warto pamiętać: aby korzystać z dwuskładnikowego uwierzytelnienia logowania do kont na Facebooku i innych serwisach społecznościowych, a także uważać, by nie podawać haseł do logowania. Równie dobrze to z naszego konta może wyjść prośba o pożyczkę - nie stracimy pieniędzy, ale nieświadomie i niecelowo pomożemy przestępcy w kradzieży.

źródło: PKO via cashless.pl

d1exumt

Podziel się opinią

Share
d1exumt
d1exumt
Więcej tematów