Projekt Midori: następca Windows?

Projekt Midori: następca Windows?

08.08.2008 14:31, aktual.: 08.08.2008 14:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O projekcie Singularity mającym być zupełnie nowym systemem operacyjnym Microsoftu pisaliśmy już jakiś czas temu. Okazuje się, że nie jest to jedyny nowy OS, nad którym pracuje gigant z Redmond. O Midori, bo o nim mowa, zaczęło robić się głośno niedawno. Najpierw, pod koniec czerwca br., do mediów wyciekła informacja o tym, że zespół badawczy Microsoft Research pracuje nad nowym systemem pod kierownictwem Erica Ruddera ( Senior Vice President of Technology Strategy ).

Microsoft na razie nie komentował tej sprawy - także w witrynie Microsoft Research nie znajduje się żadna wzmianka na temat Midori, natomiast systemowi Singularity poświęcono cały dział. Nie minął miesiąc, a zostały ujawnione kolejne fakty dotyczące nowego projektu. Serwis SDTimes.com - http://sdtimes.com twierdzi, iż uzyskał dostęp do wewnętrznej dokumentacji Midori. Szczegółami podzielił się z czytelnikami portalu.

Najważniejsza informacja to taka, że nowy system operacyjny nie będzie bazował na Windows. Midori ma posiadać modułową budowę, czego zaczątki można było zobaczyć na przykładzie Windows Visty. Nowa architektura OS-u ma zerwać z dotychczasową technologią opracowywania systemów operacyjnych. Microsoft podkreśla także, iż Midori jest totalnie odmiennym projektem niż Singularity. Co bardzo ważne, system zbudowany będzie w zgodzie, z modną obecnie technologią Cloud Computing - podobnie jak Singularity.

Co z kompatybilnością?

Jednym z największych problemów, na które napotykają użytkownicy, są problemy z wymianą różnych formatów plików oraz brak kompatybilności podczas zmiany środowiska pracy na inne. Microsoft mając na uwadze ten fakt zamierza w Midori wprowadzić opcje umożliwiające aplikacjom koegzystencję oraz interoperacyjność zarówno w środowisku Windows, jak i w nowym projekcie. Microsoft podkreśla, że pracując nad Midori skupi się na konkurencji, gdyż to ona dyktuje i napędza rozwój nowych produktów.

System tworzony jest z myślą o uruchamianiu w środowiskach 32 oraz 64-bitowych x86 oraz ARM. Może być hostowany przy użyciu oprogramowania Hyper-V dostępnego w Windows Server 2008 oraz nawet przez inne procesy Windows. Midori uruchomione w systemie Windows może być wykorzystane jako dodatkowe środowisko pracy dla użytkownika chcącego skorzystać z najnowszych rozwiązań. Z czasem sytuacja ta zapewne się zmieni i to Windows będzie wirtualizowany pod nowym systemem. Oczywiście będzie to zależało od dostępności oprogramowania dla Midori.Kolejny problem: wielowątkowość

Droga do optymalnego wykorzystania wielordzeniowości jest jeszcze długa, zarówno przed producentami sprzętu jak i oprogramowania. Problem dotyczy także producentów systemów operacyjnych, które są bazą do optymalizacji wielowątkowości uruchamianych procesów. Dziś wygląda to tak, iż w środowisku wielordzeniowym programy sprawdzają, czy dany zasób jest wolny, a następnie go wykorzystują ( problem oczywiście nie dotyczy platform jednordzeniowych ). Niestety, fakt ten sprawia, że producenci oprogramowania muszą dołożyć więcej pracy podczas pisania aplikacji. Dochodzi zadanie odpowiedniego zaprojektowania programu, aby zapobiec wykorzystaniu zasobów przez inne procesy uruchomione w systemie. Jest to istotna przyczyna wskazująca na to, że procesory czterordzeniowe nie są wcale cztery razy szybsze od jednordzeniowych braci.

Czy Microsoft podoła?

Gigant z Redmond musi poradzić sobie z oboma problemami, o których wspominamy powyżej. Jeśli uda mu się to osiągnąć, to sukces Midori jest gwarantowany. Zapewnienie odpowiedniego wsparcia dla wielowątkowości oraz podołanie problemom związanym z kompatybilnością oprogramowania sprawi, że użytkownicy szybko dostrzegą zalety nowego OSu.

Projekt zbudowany ma być na asynchronicznej architekturze, która oparta jest na zgodności zadań i wielowątkowej sposobności wykorzystania zasobów lokalnych i dystrybuowanych. Programowanie w Midori będzie wyzwaniem podjętym już przez Microsoft w Windows, a dążącym do migracji API i aplikacji do jednego, zawężonego modelu. Innym założeniem programistów jest eliminacja dynamicznego ładowania oraz rozszerzeń procesów. Oczywiście, cel osiągnięty ma być w taki sposób, aby nie niwelował dynamicznego poziomu programowania. Nowy model będzie posiadał zależność metadanych, który umożliwi systemowi operacyjnemu bardziej niezawodne zarządzanie aplikacjami. Microsoft uważa, iż w oparciu o inicjatywę Oslo można w prosty sposób zapewnić migrację oprogramowania z Windows do nowego systemu lub tworzyć nawet aplikacje hybrydowe.

Aplikacja dla Midori będą oparte na językach .NET, kompilowane do natywnego języka przy użyciu kompilera Bartok, który obecnie rozwijany jest przez zespół Microsoft Research. Larry O'Brien mówi, że "wykorzystanie języków .NET w Midori umożliwi wykreowanie nowego, bezpieczniejszego modelu programistycznego z wyższym poziomem zależności".

Nowy OS będzie miał pojedynczą strukturę dla wszystkich typów urządzeń, znaną jako infrastruktura zarządzania zasobami ( RMI ). RMI będzie miał sposobność rezerwacji zasobów relacyjnych i kontyngentów oraz zarządzania IO czy pamięcią. Moc oraz czas odpowiedzi będą odpowiednio monitorowane. Microsoft uważa, że dzięki temu otworzy drogę do ujednolicenia platformy sprzętowej obsługiwanej przez system.

Nie są znane szczegóły odnośnie zaawansowania postępów pracy nad systemem. Microsoft nie komentuje oficjalnie informacji na temat Midori. Wewnętrzne źródła podają, że jest to jeden z wielu projektów, nad którymi pracuje dział badawczy Microsoft Research. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż osoby zaangażowane w projekt to znane osobistości Microsoftu, stwierdzić można, że gigant z Redmond traktuje nowy system bardzo poważnie.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)