Prognoza pogody na sobotę 11 lipca. Jest ryzyko zejścia trąby powietrznej

Prognoza pogody na sobotę 11 lipca. Jest ryzyko zejścia trąby powietrznej

Prognoza pogody na sobotę 11 lipca. Jest ryzyko zejścia trąby powietrznej
Źródło zdjęć: © IMGW
11.07.2020 10:28, aktualizacja: 11.07.2020 10:58

Temperatury w przeważającej części kraju będą umiarkowane. Największe mają zostać zanotowane na południowym wschodzie kraju. Tam też może zagrzmieć, a nawet zejść trąba powietrzna. Ponadto dla sporej części kraju przewiduje się opady.

Nasz kraj jest pod wpływem niżu, który przemieszcza się w stronę północnego wschodu. Za nim przypłynie chłodna, polarno-morska masa powietrza. Ciśnienie powietrza będzie zmienne - najpierw powinno powoli spadać, a następnie wzrosnąć.

Nie powinno być gorąco

W przeważającej części kraju temperatury nie przekroczą 20°C. Najzimniej będzie na Opolszczyźnie - 15°C. Przewiduje się, że na Ziemi Przemyskiej powietrze ma osiągnąć 26° C, co uczyniłoby ją najcieplejszym rejonem kraju. Wiatr ma być umiarkowany lub słaby, jednak w wyższych partiach gór ma być silniejszy i osiągać 35-45 km/h.

Mieszkańcy północno-zachodniej Polski będą cieszyli się najlepszą pogodą. Wystąpi tam częściowe zachmurzenie. Powinno być sucho, jednak może przelotnie popadać.

Obraz
© IMGW

Możliwe opady i silny wiatr

Sytuacja komplikuje się w południowo-zachodniej części kraju i stolicy. Tutaj mamy mieć do czynienia z okresowym deszczem. Ponadto w województwach lubelskim, podkarpackim i małopolskim przewiduje się wystąpienie burz z opadami do 20-30 mm oraz porywistym wiatrem (maksymalnie 90 km/h).

W czasie burz możliwe jest zejście trąby powietrznej. Na szczęście prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska jest niewielkie.

Burze możecie śledzić na smartfonie

Uzupełnieniem standardowej prognozy pogody są serwisy pokazujące bieżącą sytuację meteorologiczną. Oto rekomendowane przez nas radary online:

  • windy.com
  • radarburz.pl
  • burze.dzis.net
  • blitzortung.org

Polecamy również korzystanie z dedykowanych aplikacji na smartfona. Dobrym przykładem może być Monitor Burz, który oprócz wyświetlania mapy z burzami potrafi wysyłać ostrzeżenia o wyładowaniach w okolicy. Pamiętajcie, żeby w czasie burz unikać przebywania na zewnątrz. Jeśli nie macie innego wyboru, schrońcie się w samochodzie lub w nisko położonym terenie z dala od drzew i innych wysokich obiektów.

Koniec tygodnia ma być spokojniejszy

W niedzielę burze raczej nie wystąpią, jednak przewiduje się niższe temperatury - od 15°C do 20°C . Zachmurzenie ma być umiarkowane i duże. W południowo-wschodnich częściach kraju może wystąpić deszcz, jednak maksymalna suma opadów nie powinna przekroczyć 20 mm.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)