Próbowali uderzyć Oriesznikiem w Ukrainę. Media: Eksplodował w Rosji
Jak podaje David Axe, amerykański dziennikarz i korespondent wojenny związany z Forbes, Rosjanie mieli wystrzelić drugą rakietę balistyczną Oriesznik w kierunku Ukrainy. Pocisk nie dotarł jednak do celu, eksplodując jeszcze na terytorium Rosji. Według publikacji Forbesa pocisk wybuchł w rejonie Astrachania podczas odpalania.
Rosja po raz kolejny próbowała użyć swojego nowego pocisku balistycznego Oriesznik - wynika z niepotwierdzonych jeszcze doniesień Forbesa. Rakieta miała uderzyć w Kijów, jednak, jak podaje Forbes, ostatecznie eksplodowała na terytorium Rosji.
Rosjanie wystrzelili Oriesznika. Nie dotarł do celu
Pierwszy atak Oriesznikiem miał miejsce 21 listopada, kiedy pocisk uderzył w Dniepr. David Axe podaje, że w czwartek rano (6 lutego) Rosjanie ponownie wystrzelili Oriesznika, tym razem celując w Kijów. Mieszkańcy miasta usłyszeli syreny alarmowe i schronili się w bezpiecznych miejscach. Jednak pocisk nie dotarł do celu, co potwierdził ukraiński korespondent wojenny Kirył Sazonow.
Oriesznik, będący modyfikacją RS-26, ma mniejszy zasięg z powodu ograniczonej ilości paliwa. Już pierwszy test RS-26 w 2011 r. zakończył się niepowodzeniem, gdy prototyp eksplodował niedaleko miejsca startu w Plesiecku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eksperci cytowani przez Forbes, w tym Jeffrey Lewis z Middlebury Institute of International Studies, podkreślają, że Oriesznik to broń terroru, mająca bardziej zastraszać niż faktycznie niszczyć. Po pierwszym ataku Putin zorganizował kampanię propagandową, by podkreślić rzekomą potęgę nowej broni. Brak skuteczności Oriesznika podważa jednak jego wartość jako narzędzia zastraszania.
Rosyjski Oriesznik
Niedawno Ukraińcy ujawnili, że we fragmentach odnalezionych szczątków Oriesznika (z ataku w listopadzie) znaleziono części z numerami, które sugerują, że pocisk miał elementy wyprodukowane jeszcze w kwietniu 2017 r. Taka informacja może budzić uzasadnione wątpliwości w kontekście rosyjskich zapewnień o wykorzystaniu w tej broni nowoczesności technologii.
W dalszym ciągu brak jest szczegółowych danych technicznych dotyczących rakiet Oriesznik. Przypuszczając, że technologia ta opiera się na systemie RS-26, początkowa masa startowa rakiety może wynosić od 40 do 50 t. Broń ta Posiada zdolność pokonywania dystansów sięgających 6 tys. km. Standardowe wyposażenie najprawdopodobniej obejmuje cztery głowice bojowe, każda o mocy rzędu 0,3 megatony.