Prehistoryczne niemowlęta też piły mleko z butelek. Naukowcy mają na to dowody

Starożytne butelki dla niemowląt, odkryte w dziecięcych grobach dostarczają naukowcom ważnych wskazówek na temat epoki neolitu. Uzupełnienie dziecięcej diety o mleko pochodzenia zwierzęcego mogło przyczynić się do wyżu demograficznego.

Prehistoryczne niemowlęta też piły mleko z butelek. Naukowcy mają na to dowody
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | rdonar
Karolina Modzelewska

26.09.2019 15:36

Butelki odnalezione w grobach niemowląt, które zmarły tysiące lat temu, rzucają zupełnie nowe światło na życie prehistorycznych rodziców i ich dzieci.

Wiele z nich było stylizowanych na kształt mitycznych zwierząt, a w ich wnętrzu odnaleziono ślady mleka. Jest to odkrycie, które rzuca nowe światło na temat boomu urodzeń, który miał miejsce w okresie neolitu.

Ważne zmiany w stylu życia

Ludzie zaczęli odchodzić od stylu życia myśliwych i zbieraczy do bardziej osiadłego i opierającego się na rolnictwie około 7000 lat temu. W tym czasie zaczęli uprawiać roślin oraz hodować zwierzęta.

Różne przeznaczenia butelek

Wcześniej zgromadzone informacje sugerowały, że butelki mogły być wykorzystywane do karmienia chorych osób. Ostatnie badania wskazują na coś zupełnie innego.

Zespół naukowców zbadał butelki znalezione w grobach dzieci pochowanych na terenie dzisiejszych Niemiec. Cmentarze pochodzą z epoki żelaza i brązu, a szczątki należą do dzieci w wieku od 0 do 6 lat.

Butelki po raz pierwszy odkryto 20-30 lat temu, kiedy archeolodzy odnaleźli starożytne cmentarzyska.

- Aby mieć pewność, że były to butelki dla niemowląt, szukaliśmy tych przedmiotów w grobach dla dzieci. W archeologii kontekst jest wszystkim, dlatego ich obecność w grobach potwierdza, że były to butelki dla niemowląt – powiedziała autorka badań - Julie Dunne z University of Bristol w rozmowie z Newsweek.

W butelkach odnaleziono pozostałości mleka

Analiza pozostałości na butelkach wykazała, że zawierały w sobie ślady mleka. Część z nich pochodziła od zwierząt przeżuwających, takich jak bydło i owce, podczas gdy pozostałe mogły pochodzić od człowieka lub świni. Dowodzi to, że ludność neolityczna uzupełniała dietę swoich dzieci o mleko pochodzenia zwierzęcego.

Zdaniem Dunne butelki o kształcie mitycznych zwierząt występowały znacznie rzadziej. W powszechnym użyciu były te o owalnych i prostych kształtach. Ich duża różnorodność oraz staranność wykonania wskazują na to, że prehistoryczni rodzice dbali i kochali swoje dzieci.

- Wyglądają prawie jak zabawki i jednocześnie pełnią funkcję butelek – na pewno wywoływały śmiech u niemowląt. Myślę, że to pokazuje nam miłość i troskę tych prehistorycznych ludzi o ich potomstwo – dodała Dunne.

Po przejściu do osiadłego i bardziej rolniczego trybu życia nastąpił wyż demograficzny. Do wzrostu populacji przyczyniło się wiele czynników, a odkrycie mleka, wykorzystywanego jako uzupełnienie diety dzieci mogło odegrać tutaj odegrać ważną rolę.

Źródło: Newsweek, Digital Journal

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)