Kilka dni w wannie? Ruszył eksperyment ESA
Właśnie ruszyły badania, podczas których 20 kobiet spędzi 5 dni w specjalnych, wodnych łóżkach. Eksperci z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) chcą odtworzyć warunki panujące w kosmosie i sprawdzić, w jaki sposób wpływają one na organizm.
27.09.2021 11:34
Serwis phys.org donosi że, badanie Vivaldi właśnie się rozpoczęło i jest realizowane w Instytucie Medycyny Kosmicznej i Fizjologii Medes w Tuluzie we Francji. Wolontariuszki są umieszczane w specjalnych pojemnikach, które swoim wyglądem przypominają duże wanny. Różnica jest jednak taka, że zostały pokryte wodoodporną tkaniną i równomiernie umieszczone w wodzie.
Prawie 24 godziny bez ruchu w specjalnej wannie
Suche kąpiele zanurzeniowe pozwalają symulować stan nieważkości. Jak informuje instytut Medes, główną zaletą takiego rozwiązania jest brak podporu dla ludzkiego ciała. Pozostałe czynniki działające jednocześnie na organizm wiążą się z brakiem praktycznie jakiejkolwiek aktywności fizycznej ze względu na zmniejszenie ruchów, brakiem odczuwania masy ciała i występującym ciśnieniem wody. W ten sposób naukowcy mogą sprawdzać, jak nieważkość wpływa na układ czuciowy, ruchowy i sercowo-naczyniowy.
Badanie Vivaldi, w którym uczestniczą wyłącznie kobiety, jest pierwszym tego typu badaniem w Europie. ESA zdecydowała się na jego przeprowadzenie, aby uzupełnić luki istniejące w danych naukowych.
- Prawie nie ma wiedzy na temat fizjologicznego i psychologicznego wpływu na kobiety w tym obszarze badawczym – wyjaśniła Angelique Van Ombergen z ESA, cytowana przez phys.org. Badaczka dodała również, że wyniki eksperymentów będą uzupełnieniem wcześniejszych badań przeprowadzanych na mężczyznach w Europie i Rosji.
Podczas badania ochotniczki mają unieruchomione nogi, a ich tułów jest przykryty bawełnianym prześcieradłem. Tylko ramiona i głowa wystają poza specjalną plandekę. Wolontariuszki spędzają w wannie zanurzeniowej prawie 24 godziny na dobę, maksymalnie ograniczając swoje ruchy. Każdego dnia naukowcy pobierają od nich próbki krwi i moczu. Sprawdzają też najważniejsze parametry.
Jak zaznacza serwis Phys.org, "wszystkie czynności, od wypoczynku po higienę, odbywają się w warunkach zanurzenia. Podczas posiłków dozwolona jest tylko mała poduszka, aby ułatwić jedzenie. Prysznic i przeniesienie do innych eksperymentów odbywa się poza zbiornikiem, leżąc na plecach i z głową pochyloną o 6 stopni w dół, aby zminimalizować przesunięcia płynów".
Wyniki badania pozwolą zrozumieć, w jaki sposób można ograniczać negatywny wpływ lotów w kosmos na ludzki organizm. Podczas tego typu podróży dochodzi m.in. do utraty gęstości kości i mięśni u astronautów czy zaburzeń widzenia. Badania mogą również pomóc w leczeniu pacjentów tutaj na Ziemi. Szczególnie u osób starszych i mających problemy z poruszaniem.