Mocne słowa szefa NASA. Oskarża Bezosa o opóźnienie powrotu na Księżyc

Bill Nelson oskarża Bezosa o robienie zamieszania
Bill Nelson oskarża Bezosa o robienie zamieszania
Źródło zdjęć: © Getty Images | Joe Raedle
Karolina Modzelewska

24.09.2021 10:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bill Nelson uważa, że pozew złożony przez Blue Origin opóźni harmonogram nadchodzącej misji Artemis. Problemy zaczęły się po tym, jak NASA ogłosiła plany przyznania SpaceX kontraktu na opracowanie lądownika księżycowego, który w 2024 roku ma wylądować na Księżycu.

Bill Nelson, szef NASA podczas konferencji prasowej, ogłosił, że nie jest już pewny proponowanego przez NASA harmonogramu dla coraz bardziej ambitnych misji, których celem jest ponowne wysłanie astronautów na Srebrny Glob, jak donosi Business Insider.

Blue Origin i NASA spotkają się w sądzie

To nie pierwszy raz, kiedy Nelson oskarżył Blue Origin o powodowanie zamieszania w misji Artemis. W podobny sposób wypowiadał się podczas rozmów z dziennikarzami w zeszłym miesiącu, kiedy zakres pozwu po raz pierwszy stał się oczywisty.

Kłopoty natury prawnej na linii NASA – Blue Origin rozpoczęły się po tym, jak agencja powiadomiła o planach przyznania kontraktu na opracowanie lądownika księżycowego SpaceX, czyli firmie należącej do Elona Muska. Reakcją Blue Origin na decyzję NASA był pozew, w którym przedsiębiorstwo podkreśla, że propozycja SpaceX w rzeczywistości nie spełniała wymagań NASA i że agencja podjęła niesprawiedliwą decyzję, która narusza "podstawowe zasady" prawa zamówień rządowych.

- Jeśli masz monetę, możesz rzucić nią, aby dowiedzieć się, co wydarzy się w prawnych sporach, które toczą się w tej chwili – powiedział na wtorkowej konferencji Bill Nelson. Dodał: - Co zadecyduje sędzia federalny? Kiedy on podejmie decyzję? Jakie są dalsze możliwości prawne w tym zakresie? Kiedy będziemy wiedzieć więcej o takich rzeczach, możemy odpowiedzieć o Artemis III, a potem Artemis IV.

Podczas spotkania z dziennikarzami reporterka Associated Press, Marcia Dunn, zapytała Nelsona, czy NASA wciąż ma szansę na lądowanie na Księżycu w 2024 roku. Szef NASA odpowiedział: - Chcesz zadzwonić do sędziego federalnego i zapytać go?

Business Insider zaznacza, że zaproponowany przez NASA harmonogram misji Artemis od początku był wątpliwy, dlatego ponowne lądowanie na Księżycu w 2024 roku stoi pod dużym znakiem zapytania. Pozew złożony przez Blue Origin może wszystko jeszcze bardziej opóźnić, bo wstrzymał pracę SpaceX nad lądownikiem. Firma Elona Muska nie może nic zrobić do czasu zakończenia postępowania, które najprawdopodobniej nastąpi 9 listopada br.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)