Praca zdalna to nie wolne. Wiele osób przeżyje szok

Możliwość pracy zdalnej może wydawać się niektórym idealna. Praca z domu, to nie praca, tak? Niestety rzeczywistość nie jest tak różowa, a wiele osób szybko zderzy się z nią po raz pierwszy.

Praca zdalna to nie wolne. Wiele osób przeżyje szok
Źródło zdjęć: © iStock.com
Bolesław Breczko

13.03.2020 13:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Epidemia koronawirusa zmusiła pracodawców do odesłania pracowników do domów. Nie jest to dla nich czas wolny, a tzw. "home office", czyli praca zdalna. Osoby, które doświadczą tego po raz pierwszy szybko się przekonają, że to niekoniecznie idealny sposób dla nich pracy. Poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy i sposób, jak się ich ustrzec.

  1. Nie rezygnuj z porannych czynności: prysznica, ubrania się, śniadania, itp. Praca z domu to pokusa, aby pospać dłużej, jednak siadanie do komputera prosto z łóżka nie jest wskazane dla produktywności. Pamiętaj, że oszczędzasz czas na dojazd do pracy, więc nie musisz zrywać się o tej samej godzinie, ale nie czekaj do za pięć dziewiąta.
  1. Nie pracuj w dresach albo w piżamie. Pozostając w domu można sobie pozwolić zrezygnować ze służbowego ubioru albo porannego golenia się lub makijażu. Jednak całkowite odpuszczenie sobie standardów spowoduje rozleniwienie się i problemy z przestawieniem się na "tryb służbowy". W kwestii dress code'u podczas home office możesz zastosować zasady "casual friday", powinno wystarczyć.
  1. Przygotuj sobie miejsce pracy, tak żeby minimalna liczba rzeczy przeszkadzała ci lub cię rozpraszała. Posprzątaj biurko lub stół, przy którym będziesz siedzieć, wskazane jest też lekkie ogarnięcie bezpośredniego otoczenia.
  1. Od 9 rano (lub od godziny, od której standardowo zaczynasz) przejdź w tryb pracy, nie rób przerw na sprzątania, grę, albo jeden odcinek serialu. Staraj się funkcjonować, tak samo jak w normalnych warunkach.
  1. Przez najbliższe dni będziesz ze współpracownikami kontaktować się mailowo lub przez komunikatory. Zwróć uwagę na język, jakim się posługujesz, bo "normalne" wyrażanie się może zostać odebrane, jako nieuprzejme. Pisząc do siebie przez internet warto być trochę milszym niż zwykle.
  1. Nie przeciągaj pracy poza standardowe godziny. O 16 (lub tej, o której normalnie kończysz) podziękuj współpracownikom na komunikatorze lub mailu za wspólny dzień i wyłącz komputer. Teraz możesz z powrotem przebrać się w piżamę.
Komentarze (2)