Pozew o patenty na Bluetooth przeciwko producentom komórek i notebooków

Kanadyjska firma WiLAN złożyła pozew przeciwko wielu producentom i sprzedawcom telefonów komórkowych oraz notebooków w Stanach Zjednoczonych w związku z naruszeniami patentów. Podstawą pozwu jest zawnioskowany w 1994 i przyznany w 1996 przez amerykański urząd patentowy (USPTO) patent o tytule "Method for frequency sharing and frequency punchout in frequency hopping communications network" (numer 5,515,369). Patent został przyznany firmie Metricom – właścicielowi usługodawcy internetowego Ricochet, który jednak zbankrutował w roku 2001.

Pozew o patenty na Bluetooth przeciwko producentom komórek i notebooków
Źródło zdjęć: © Google Maps

Kanadyjska firma WiLAN złożyła pozew przeciwko wielu producentom i sprzedawcom telefonów komórkowych oraz notebooków w Stanach Zjednoczonych w związku z naruszeniami patentów. Podstawą pozwu jest zawnioskowany w 1994 i przyznany w 1996 przez amerykański urząd patentowy (USPTO)
patent o tytule "Method for frequency sharing and frequency punchout in frequency hopping communications network" (numer 5,515,369)
. Patent został przyznany firmie Metricom – właścicielowi usługodawcy internetowego Ricochet, który jednak zbankrutował w roku 2001.

Spółka WiLAN, która według własnych deklaracji wyspecjalizowała się w "rozwoju, ochronie i monetaryzacji własności intelektualnej", teraz oskarża inne firmy o to, że produkują i sprzedają produkty z interfejsami Bluetooth używającymi technologii opisanej w patencie. Pozew dotyczy stosowanej w urządzeniach Bluetooth procedury zmiany częstotliwości (frequency hopping)
. Komunikujący się sprzęt działa wprawdzie –. podobnie jak moduły WLAN – w paśmie 2,4 GHz, ale nie zajmuje jednego ustalonego kanału o szerokości 20 lub 40 MHz, lecz dzieli pasmo na 79 kanałów po 1 MHz i zmienia je w szybkich sekwencjach (1600 razy na sekundę).

Obraz
© Stąd przeciwko reszcie świata (Bluetooth): amerykańska siedziba firmy WiLAN w mieście Marshall w Teksasie (fot. Google Maps)

Dzięki temu Bluetooth jest odporny na krótkotrwałe zakłócenia w eterze. Urządzenie sterujące (master) dla zmiany kanałów w pikosieci wybiera jeden z wielu wzorów przeskoków i powiadamia o nim swojego klienta. Firma WiLAN złożyła pozew przed US District Court for the Eastern District of Texas w Marshall (Teksas), który jest szczególnie popularny wśród właścicieli patentów. Spółka ulokowała się zresztą w miasteczku Marshall ), jedynie 35. metrów od budynku sądu.

Do pozwanych firm należą: Acer, Apple, Atheros Communications, Belkin, Broadcom, Dell, D-Link, Gateway, Hewlett-Packard, Intel, Lenovo, LG, Marvell, Motorola, Personal Communications Devices, LLC, Sony, Texas Instruments, Toshiba i UTStarcom.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)