Powstanie europejski myśliwiec przyszłości. Zbudują go Niemcy i Francja

Powstanie europejski myśliwiec przyszłości. Zbudują go Niemcy i Francja

Powstanie europejski myśliwiec przyszłości. Zbudują go Niemcy i Francja
Źródło zdjęć: © Dassault
Bolesław Breczko
08.02.2019 12:19, aktualizacja: 08.02.2019 13:17

Niemcy i Francja dogadały się w kwestii współpracy nad myśliwcem przyszłości. Za przygotowanie koncepcji nowego wojskowego samolotu (Future Air Combat System) odpowiedzialne są firmy Dassualut Aviations i Airbus.

Ministrowie obrony Francji i Niemiec ogłosili na wspólnej konferencji start badań koncepcyjnych nad systemem walki powietrznej przyszłości (FCAS - Future Air Combat System). Kontrakt o wartości 65 mln euro został przyznany konsorcjum firm Dassault Avation (m.in. myśliwce Mirage i Rafale) i Airbus (głównie samoloty pasażerskie).

Firmy zobowiązały się, że w ciągu dwóch lat opracują koncepcje do skonstruowania myśliwca nowej generacji (NGF - Next Generation Fighter), samolotu bezzałogowego i współpracujących systemów.

Początkowy projekt ma przetrzeć drogę dla głównego zadania, którym jest budowa i wprowadzenie do służby samolotów nowej generacji do roku 2040. Ministrowie obrony Niemiec i Francji zainaugurowali także współpracę pomiędzy firmami Safran i MTU Aero Engines w zakresie budowy silnika dla systemu walki powietrznej przyszłości.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (161)