ycipk-82zagn

Potężna kolizja w kosmosie. W jej wyniku powstała "gwiazda zombie"

Naukowcy z niemieckiego Uniwersytetu w Bonn oraz Rosyjskiej Akademii Nauk zaobserwowali bardzo rzadko spotykany obiekt. To "gwiazda zombie", znajdująca się blisko nas, bo około 10 000 lat świetlnych od Ziemi. Mogła powstać tylko w jeden sposób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gwiazda powstała z dwóch wymarłych obiektów
Gwiazda powstała z dwóch wymarłych obiektów (Science Photo Library, Fot: MEHAU KULYK)
ycipk-82zagn

Gwiazda J005311 to najlepszy przykład, jak bardzo losowe zjawiska zachodzą w kosmosie. Szansa na jej powstanie była mikroskopijnie znikoma. Według naukowców, stworzyły ją pozostałości po zderzeniu się dwóch białych karłów (niewielkich martwych gwiazd), które znajdowały się w gwiazdozbiorze Kasjopei. Przykuła uwagę naukowców ze względu na swoje niezwykłe właściwości.

Odkrycie zostało opisane w badaniach opublikowanych 21 maja w serwisie naukowym Nature. Dane niezbędne do wykrycia "gwiazdy zombie" uzyskano za pomocą kosmicznego teleskopu NASA Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE). Następnie gwiazdę obserwowano przez teleskop naziemny w Rosyjskim Specjalnym Obserwatorium Astrofizycznym.

Na zdjęciach wykonanych przez satelitę WISE (Wide-Field Infrared Survey Explorer) naukowcy zaobserwowali mgławicę gazową, z bardzo jasnym punktem na środku. To było dziwne. Mgławica emitowała wyłącznie promieniowanie podczerwone (IR), a praktycznie nic w paśmie widzialnym. "Nasi koledzy z Moskwy uświadomili sobie, że to dowód na nietypowy sposób powstania obserwowanego obiektu" - tłumaczy dr Gtz Grafener z Uniwersytetu w Bonn.

ycipk-82zagn
University of Bonn
Podziel się

Zobacz też wideo: Oumuamua - pierwszy posłaniec. Niezwykłe odkrycie naukowców

Jak doszło do zderzenia białych karłów?

ycipk-82zagn

"Przypuszczamy, że dwa białe karły powstały tam blisko siebie wiele miliardów lat temu” tłumaczy prof. Norbert Langer z AIfA. “Krążyły wokół siebie emitując egzotyczne zaburzenia czasoprzestrzeni, tak zwane fale grawitacyjne" - mówi prof. Norbert Langer z AIfA.

Prawdopodobnie proces trwał niewyobrażalnie długo, a z każdą chwilą obie gwiazdy traciły coraz więcej energii. Ostatecznie, kiedy doszło do ich zbliżenia, masa obiektu była wystarczająco duża, aby powstały pierwiastki cięższe od wodoru i helu. To bardzo rzadko spotykane zjawisko. Z dwóch wymarłych gwiazd zaczęła powstawać nowa gwiazda.

"Takie zdarzenia są wyjątkowo rzadkie (..) W naszej galaktyce jest zapewne tylko kilka takich obiektów, a nam się udało odkryć jeden z nich" - mówi dr Grafener. Naukowcy są bardzo podekscytowani swoim dokonaniem i mają ku temu powód. Można śmiało sugerować, że nigdy więcej ludzkie oko nie będzie w stanie zobaczyć kolejnego takiego ciała niebieskiego.

ycipk-82zagn

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-82zagn

ycipk-82zagn
ycipk-82zagn