Poszukiwania "drugiej Ziemi" spalają na panewce. NASA przedstawia nowy plan

Poszukiwania "drugiej Ziemi" spalają na panewce. NASA przedstawia nowy plan

Poszukiwania "drugiej Ziemi" spalają na panewce. NASA przedstawia nowy plan
Źródło zdjęć: © Nasa.gov
Arkadiusz Stando
29.12.2019 20:30

Koniec świata może nie zbliża się nieubłaganie, ale ludzkość nie będzie w stanie kolonizować Ziemi wiecznie. Naukowcy zdają sobie z tego sprawę i poszukują już alternatywnego miejsca do życia. Niestety to zadanie okazuje się być niezwykle trudne.

NASA się nie poddaje i zapowiada nową misję. Nowego domu dla ludzkości będzie poszukiwać zapowiedziany niedawno kosmiczny teleskop The Habitable Exoplanet Observatory (HabEx). Przy zastosowaniu najnowszych i nieopracowanych jeszcze technologii, naukowcy mogliby bardziej szczegółowo badać planety.

"Naszym celem jest sprawdzenie, czy uda nam się znaleźć planetę podobną do Ziemi - taką, która będzie mogła podtrzymywać życie" - mówił profesor Scott Gaudi z Ohio State University. "Chociaż zidentyfikowaliśmy wiele planet spoza Układu Słonecznego, jak dotąd nie udało się jednoznacznie stwierdzić, że zawierają elementy niezbędne do życia. Misja HabEx byłaby kolejnym logicznym krokiem w poszukiwaniu planet podobnych do naszej Ziemi" - dodaje naukowiec.

Projekt miałby trzy cele. Po pierwsze, szukałby pobliskich planet nadających się do zamieszkania. Po drugie, mapowanie pobliskich układów planetarnych i badanie różnych rodzajów egzoplanet, które można w nich znaleźć. Po trzecie, badałby odległe części wszechświata w świetle ultrafioletowym.

HabEx miałby być znacznie większym teleskopem, niż dzisiejszy kosmiczny teleskop Hubble'a. Przede wszystkim jego zwierciadło ma mieć średnice 4 m, co jest znacznym ulepszeniem. w porównaniu do 2,4 m w przypadku HST. Byłby również wyposażony w parasol przeciwsłoneczny w kształcie origami, dysk o szerokości 52 metrów. Z jego pomocą teleskop byłby w stanie lepiej wykrywać słabsze światło z bardziej odległych gwiazd.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)