Trwa ładowanie...
d4268bk

Ponad 3 miliardy ludzi na świecie jest dotknięte niedoborem wody

Niedobory wpływają na więcej niż 3 miliardy ludzi na całym świecie, po tym jak ilość świeżej wody dostępnej dla każdej osoby spadła o jedną piątą w ciągu dwóch dekad – donosi "The Guardian". ONZ ostrzega przed konsekwencjami takiego stanu rzeczy.
Share
Uchodźczyni pijąca wodę. 11.12.2009 r. Niger
Uchodźczyni pijąca wodę. 11.12.2009 r. NigerŹródło: Getty Images
d4268bk

Jak pisze portal, "ok. 1,5 miliarda z nich cierpi z powodu suszy lub bardzo poważnego braku w dostępie do wody. Przyczyną jest połączenie kryzysu klimatycznego, rosnącego popytu i złego zarządzania, co sprawiło, że rolnictwo na całym świecie staje się coraz trudniejsze.

Jednocześnie w czwartek ONZ ostrzegła, że miliardy ludzi będą musiały stawić czoła głodowi i powszechnemu, chronicznemu niedoborowi żywności. Jest to wynikiem zaniedbań w zakresie ochrony zasobów wodnych i walki ze zmianami klimatu.

Czytaj też: 1 procent farm na świecie dysponuje 70 procentami globalnych pól uprawnych

d4268bk

Coraz większe problemy

– Musimy bardzo poważnie potraktować równie oba rodzaju niedobory wody. Pierwszy to brak równowagi między podażą a popytem na zasoby słodkiej wody, a drugi jest odzwierciedleniem nieodpowiednich wzorców opadów. (...) Niedoborami wody i niedoborami w rolnictwie należy się zająć natychmiast i odważnie – stwierdzi Qu Dongyu, dyrektor generalny Food and Agriculture Organization of the United Nations.

Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"

W sprawozdaniu "State of Food and Agriculture 2020" ONZ stwierdzono, że 50 mln ludzi w Afryce Subsaharyjskiej żyje na obszarach, gdzie co trzy lata poważna susza ma katastrofalne skutki dla pól uprawnych i pastwisk. Ponad jedna dziesiąta zasilanych deszczem ziem uprawnych na świecie jest narażona na częste susze, podobnie jak ok. 14 proc. globalnych pastwisk.

d4268bk

Raport mówi też, że systemy irygacyjne na małą skalę i prowadzone przez rolników są często bardziej wydajne niż projekty wielkoskalowe. Na przykład wielkie systemy państwowe w Azji opierały się na bezpośrednim zasilaniu wód gruntowych, wywierając nadmierną presję na te zasoby. Jednak drobni rolnicy na całym świecie borykają się z dodatkowymi trudnościami, takimi jak brak bezpiecznych praw własności do wody oraz niewielki dostęp do finansowania i kredytów.

Czytaj też: WMO alarmuje: stężenie gazów cieplarnianych rekordowo wysokie. Pandemia nie pomogła

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4268bk

Podziel się opinią

Share
d4268bk
d4268bk
Więcej tematów