Trwa ładowanie...
d24k6v9

1 procent farm na świecie dysponuje 70 procentami globalnych pól uprawnych

Według nowego raportu jeden procent światowych gospodarstw rolnych prowadzi 70 proc. pól uprawnych, rancz i sadów – donosi "The Guardian". Naukowcy ostrzegają, że nierówności w dostępie do gruntów rosną wraz ze zwiększającą się dominacją kilku dużych firm.
Share
Rolnik noszący warzywa w drewnianej skrzyni. Zdjęcie ilustracyjne.
Rolnik noszący warzywa w drewnianej skrzyni. Zdjęcie ilustracyjne.Źródło: Getty Images
d24k6v9

Badacze odpowiedzialni za raport odkryli, że kontrola nad ziemią stała się od lat 80. znacznie bardziej skoncentrowana zarówno bezpośrednio poprzez własność, jak i pośrednio poprzez rolnictwo kontraktowe. Skutkuje to większą destrukcją środowiska naturalnego – wielkie monokultury rolne powodują na nim większy negatywny impakt niż starannie prowadzone małe gospodarstwa.

Ich odkrycie bazuje na wykonaniu 17 nowych badań oraz analizie dostępnych danych i istniejącej literatury naukowej na ten temat.

Czytaj też: Polskie powietrze powoduje raka. Jesteśmy najgorsi w Europie

d24k6v9

Wsparcie drobnych gospodarstw

Najmniejsze nierówności w tym względzie badacze stwierdzili Chinach i Wietnamie, a największe w Ameryce Łacińskiej, gdzie biedniejsze 50 proc. ludzi posiada zaledwie 1 proc. ziemi. Azja i Afryka mają natomiast najwyższy udział małych gospodarstw rolnych, w których wkład ludzki jest zwykle wyższy niż czynniki chemiczne i mechaniczne. Na całym świecie od 80 do 90 proc. gospodarstw rolnych to właśnie małe gospodarstwa, jednak obejmują one tylko niewielką i kurczącą się część ziemi i produkcji handlowej.

Zobacz też: Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"

W ciągu ostatnich czterdziestu lat największe przesunięcie z małych do dużych gospodarstw nastąpiło w Stanach Zjednoczonych i Europie. Tam własność jest w rękach mniejszej liczby osób, a nawet rolnicy indywidualni pracują na podstawie ścisłych umów dla detalistów, konglomeratów handlowych i funduszy inwestycyjnych.

d24k6v9

Sprawa ta wiąże się również z problemami społecznymi, w tym ubóstwem, migracją, konfliktami i rozprzestrzenianiem się chorób odzwierzęcych, takich jak COVID-19. Jako rozwiązanie tego problemu autorzy raportu proponują m.in. zwiększenie regulacji, zmianę systemu podatkowych na wspierające drobne gospodarstwa, lepsze zarządzanie środowiskiem naturalnym oraz przepisy wspierające poszerzenie dostępu do posiadania gruntów.

Czytaj też: Arktyczne mikroby budzą się do życia. Nikt nie wie, jakie będą tego konsekwencje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d24k6v9

Podziel się opinią

Share
d24k6v9
d24k6v9
Więcej tematów