Polskie MiG‑23 będą znowu latać. Amerykanie kupili wraki
27.11.2021 11:09
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Unknown Aircraft Company (UAC) planuje odnowić posiadane samoloty MiG-23, które będą używane m.in. podczas pokazów lotniczych. Dwa pierwsze zostały ostatnio przewiezione do hangaru w pobliżu regionalnego lotniska East Texas.
Jak informuje portal kltv.com, zostaną przeprowadzone przeglądy oraz niezbędne naprawy, które umożliwią przywrócenie tym zabytkom możliwości latania. Dwie pierwsze maszyny pochodzą z Polski (numery boczne 842 i 844) i są częścią 15 samolotów pozyskanych przez firmę z Polski oraz Czech.
Przetrwały one 7-godziną podróż, a szef firmy Dan Filer ma nadzieję, że samoloty będą mogły się wznieść w powietrze już w przyszłym roku. Firma ostatecznie planuje przywrócenie właściwości lotnych 8 myśliwcom MiG-23.
MiG-23 to radziecki jednosilnikowy samolot odrzutowy o zmiennej geometrii skrzydeł, który pierwszy raz oblatano 10 czerwca 1967 roku. Te zastąpiły samoloty MiG-21, a do Polski trafiły w latach 1979 - 1982 i służyły do 1999 roku. Widoczne na nagraniu samoloty MiG-23 UB o numerach bocznych 842 i 844 zostały do Polski dostarczone 19 października 1981, a wycofane w 1998 roku.
Uruchomienie po latach natchnieniem do renowacji
Impulsem do remontu samolotów było fakt, że jak do baku jednego z nich wlano paliwo, silnik odpalił bez problemów pomimo lat nieużywania. Przypomina to trochę sytuację z uruchomieniem zabytkowego czołgu IS-3 przez prorosyjskich separatystów podczas wojny na wschodzie Ukrainy.
Jak widać, radziecka technika wojskowa niezależnie, czy mowa tutaj o lądzie, czy powietrzu potrafi dalej działać po latach nieużywania.