Polskie Abramsy na poligonie. Zaczęło się szkolenie czołgistów
Na swoim profilu w serwisie X 1. Warszawska Brygada Pancerna poinformowała, że rozpoczęła pierwsze poligonowe szkolenie kompanii czołgów Abrams. Trzy przezbrojone plutony rozpoczęły wspólne ćwiczenia.
Jedna, w pełni przezbrojona kompania 1. Brygady Pancernej wyjechała na szkolenie poligonowe. Trzy plutony składające się z czterech czołgów w każdym i czołg dowódcy kompanii przejdą certyfikację ogniową na terenie poligonu Nowa Dęba. Towarzyszący polskim załogom żołnierze Armii USA będą pilnować dotrzymywania standardów przewidzianych dla załóg Abramsów.
M1A1FEP Abrams
Czołgi zamówione przez Polskę to model M1A1FEP (Firepower Enhancement Package), czyli modernizacja zaopatrzona w pakiet zwiększający ich siłę ognia. Jest to wersja, z jakiej podczas misji korzystają na przykład osławione jednostki amerykańskich Marines. Wyróżnia się ona dodatkowym opancerzeniem wytwarzanym ze zubożonego uranu oraz posiadaniem doskonałej kamery termowizyjnej HTI-SGF block 1 ułatwiającej pracę działonowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Napędzane silnikiem turbowałowym Avco Lycoming AGT-1500C o mocy 1500 koni mechanicznych czołgi pokryte są warstwowym pancerzem typu Chobham oraz pancerzem reaktywnym. Mogą rozwinąć one maksymalną prędkość 66,7 km/h, choć w terenie jest to zwykle około 48,3 km/h. Zasięg na jednym tankowaniu to około 465 kilometrów. Najistotniejsze jest jednak uzbrojenie, gdyż poza jednym karabinem maszynowym M2HB o kalibrze 12,7 mm i dwoma karabinami M240 kalibru 7,62 Abrams wyposażony jest też w gładkolufową armatę M256 o kalibrze 120 mm.
Polskie Abramsy M1A1FEP
Siły Zbrojne RP mają już 40 tego typu czołgów, z czego 26, które zostały dostarczone niedawno, przechodzi obecnie przegląd w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych S.A. w Poznaniu. Do końca 2024 roku do Polski powinno też trafić pozostałe 76 egzemplarzy, ze 116 zamówionych.
Nasz kraj w latach 2025-2026 powinien też otrzymać dostawę czołgów M1A2 SEPv3 w liczbie 250 sztuk. Obecnie znajdują się one w produkcji, lecz jest spora szansa na to, że pierwsze egzemplarze wyruszą przez może jeszcze w końcówce 2024 roku.
Mateusz Tomiczek, dziennikarz Wirtualnej Polski