Polski naukowiec: nasza szczepionka na SARS-CoV-2 będzie działała

Polski naukowiec: nasza szczepionka na SARS-CoV-2 będzie działała

Polski naukowiec: nasza szczepionka na SARS-CoV-2 będzie działała
Źródło zdjęć: © Flickr
27.07.2020 18:16, aktualizacja: 03.08.2020 11:38

Za półtora miesiąca będziemy mieli gotowy prototyp szczepionki na SARS-CoV-2. Będzie działała, mogę podpisać cyrograf z samym diabłem – powiedział Nauce w Polsce PAP prof. Andrzej Mackiewicz, onkolog i immunolog.

Mackiewiecz pracuje wspólnie z grupą naukowców z Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu nad stworzeniem szczepionki na koronawirusa.

Jak informuje PAP, po przejściu audytów, które przeprowadza w Polsce Główny Inspektor Farmaceutyczny będący przedstawicielem Europejskiej Agencji Leków, zespół badaczy będzie mógł rozpocząć badanie szczepionki u ludzi. Naukowcy na najbliższe sześć miesięcy pracy nad nią potrzebują 15 mln zł.

O dwie generacje do przodu

– Pamiętajmy, że warto wydać te pieniądze, bo zawsze lepiej mieć swój produkt niż kupować szczepionkę z zagranicy. Amerykanie, którzy są w tej chwili najbardziej zaawansowani w pracach nad szczepionką i przeciw COVID-19, najpierw będą szczepić ludzi w USA, dopiero potem sprzedadzą szczepionkę innym – skomentował sprawę dla PAP prof. Mackiewicz.

Naukowiec stwierdził też, że "polska szczepionka na COVID-19 jest o dwie generacje do przodu w stosunku do tego, co stworzyli Amerykanie i Chińczycy".

– Oni wykorzystują koncepcje szczepionek skonstruowanych na SARS–CoV-1. Takie konstrukty mogą mieć problemy z trwałością – wyjaśnił.

Po testach szczepionki następnym etapem ma być jej produkcja. Mackiewicz poinformował, że badacze posiadają już całą linię produkcyjną do wytwarzania szczepionek komórkowych w warunkach sterylnych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)