Polska wyśle rakietę w kosmos? Prace trwają

Ziemia z kosmosu.
Ziemia z kosmosu.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | rangizzz
oprac. NGA

11.05.2023 19:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sonda miałaby orbitować wokół Księżyca – powiedział prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) prof. Grzegorz Wrochna w rozmowie z Patrykiem Zalasińskim. Naukowcy chcą ją wykorzystać do skanowania powierzchni satelity Ziemi i wesprzeć poszukiwania surowców niezbędnych do budowania baz na Księżycu.

Prof. Grzegorz Wrochna przekazał w czwartek w rozmowie z PAP.PL, że trwają prace nad utworzeniem polskiej misji kosmicznej. Jego zdaniem polski sektor kosmiczny może wykazać się dużym doświadczeniem w budowie różnych instrumentów badawczych, które poleciały w kosmos już w ponad 80 misjach na różne ciała Układu Słonecznego. Po kilkumiesięcznych konsultacjach opracowana została koncepcja misji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polacy zbudują sondę, która poleci w kosmos

"Doszliśmy do wniosku, że nadszedł czas zbudowania polskiej misji kosmicznej, bo jeśli zbierzemy kompetencje naszych instytutów, uczelni i firm komercyjnych, można się pokusić o zbudowanie sondy, która poleci w kosmos. Zapytaliśmy naszych naukowców, naszych inżynierów o to, jak wyobrażaliby sobie taką misję eksploracyjną i spotkaliśmy się z dużym i gorącym odzewem. Napłynęło wiele propozycji. Większość z nich dotyczyła Księżyca, bo to nasz najbliższy sąsiad i zainteresowanie Księżycem jest dziś ogromne. Różne państwa przygotowują 50 misji jeszcze do końca tej dekady" - poinformował prof. Wrochna.

"Chcemy wysłać sondę, która orbitowałaby wokół Księżyca (...) Prace są już zaawansowane" - powiedział.

Sonda skanowałaby powierzchnię satelity Ziemi wiązką promieniowania podczerwonego i poszukiwała złóż surowców, które w przyszłości będą wykorzystywane do budowy baz na Księżycu. "To rynek przewidywany w przyszłości nawet nie na miliony, a miliardy dolarów, dlatego polski przemysł jest zainteresowany tym jako biznesem na dalszą przyszłość" - wskazał prof. Wrochna.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także