Polska wciąż w tyle, ale nie jest najgorzej. Stan internetu na świecie

Polska wciąż w tyle, ale nie jest najgorzej. Stan internetu na świecie
Źródło zdjęć: © Victoria – Fotolia.com

27.06.2014 10:17, aktual.: 27.06.2014 11:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zajmująca się bezpieczeństwem sieciowym firma Akamai opublikowała kompleksowy raport, na temat stanu światowego internetu. Polska wciąż znajduje się daleko z tyłu za najlepszymi, jeżeli chodzi o jakość połączeń z siecią, ale nie mamy wielkich powodów do narzekań.

W sekcji poświęconej średniej prędkości dostępu do internetu Polska znalazła się na 30 miejscu z wynikiem 7,5 Mb/s. I chociaż wyprzedziły nas takie kraje jak Niemcy (8,1), Rosja (8,6), Rumunia (9,3) czy Czechy (11,2), to i tak nie wypadliśmy najgorzej. Nasz rezultat jest też prawie dwukrotnie wyższy od światowej średniej (3,9).

Polska została przez autorów raportu zgrupowana w regionie, obejmującym Europę, Bliski Wschód i Afrykę. Zauważyli oni, że spośród wchodzących w jego skład krajów byliśmy jednym z zaledwie trzech, w których średnia prędkość internetowego łącza zmalała w stosunku do czwartego kwartału poprzedniego roku. Nie jest to duża strata – 0,2% i nie znajdujemy się w najgorszym towarzystwie. Obok Polski swoje wyniki pogorszyły Francja i Czechy.

W pozostałych krajach pojawił się postęp, w niektórych bardzo zauważalny – Rumunia poprawiła swój kwartalny wynik o 28%, Finlandia o 18%, a Słowacja o 11%.

Należy jednak przy tym zauważyć, że chociaż w stosunku kwartalnym zanotowaliśmy niewielki spadek, to już jeżeli porównać wyniki z uzyskanymi rok temu, widać znaczną poprawę. Szybkość internetu w Polsce jest obecnie o 24% wyższa niż w pierwszym kwartale 2013. I chociaż nie jest to wzrost tak dynamiczny jak chociażby w Rosji (44%), Hiszpanii (43%) czy Irlandii (47%), to możemy być zadowoleni, że nasza pozycja w tym rankingu przynajmniej nie powinna spaść.

Za granicę dostępu szerokopasmowego autorzy raportu przyjmują 4 Mb/s. Wśród krajów naszego rejonu nie udało się jej przekroczyć jedynie Republice Południowej Afryki, w której średnia prędkość w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku wyniosła 2,6 Mb/s.

Poniżej znajdziecie tabelę, porównującą wyniki krajów z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (18)
Zobacz także