Polska ulepsza moździerze Rak. Ukraińcy zainteresowani sprzętem

Huta Stalowa Wola zaprezentowała modernizację moździerzy samobieżnych Rak, która pozwala dwukrotnie zwiększyć szybkostrzelność sprzętu. Nowe wersje moździerzy spotkały się z zainteresowaniem nie tylko w Polsce, ale również w Ukrainie.

Moździerz M120 Rak.
Moździerz M120 Rak.
Źródło zdjęć: © Huta Stalowa Wola | hsw.pl
Paweł Maziarz

04.03.2024 13:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Moździerze samobieżne M120 Rak to wizytówka Huty Stalowa Wola (HSW). Standardowa konstrukcja wykorzystująca kołowe podwozie Rosomaka, na którym zainstalowano wieżę z moździerzem kal. 120 mm z lufą o długości 25 kalibrów. Sporym atutem jest autonomia systemu wieżowego, która pozwala na tworzenie modyfikacji - jedną z nich jest wariant moździerz z podwoziem gąsienicowym.

Raki są dostarczane do jednostek Wojska Polskiego od 2016 roku i współpraca stale się rozwija. W ubiegłym roku kolejna transza moździerzy samobieżnych Rak trafiła do 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ulepszona wersja Raka

Moździerze samobieżne M120 Rak trafiły do produkcji w 2016 roku, ale niedawno zaprezentowano zmodernizowaną wersję pojazdu z ulepszoną wieżą. Co prawda konstruktorzy jeszcze nie ujawnili wszystkich szczegółów technicznych, ale nowa konstrukcja została nie tylko dopancerzona, ale też wyposażona w lepszy automat ładowania. Nowe rozwiązanie pozwala zwiększyć szybkostrzelność Raka z 6-8 strzałów do 12-16 strzałów na minutę.

Nowa wieża moździerza samobieżnego Rak
Nowa wieża moździerza samobieżnego Rak© Defence24

Rak został zaprojektowany z myślą o dynamicznym polu walki. Moździerz jest gotowy do prowadzenia ognia zaledwie 30 sekund po zatrzymaniu. Później może błyskawicznie zmienić pozycję, co znacznie utrudnia przeciwnikowi zlokalizowanie celu.

Ukraińcy zainteresowani nową wersją Raka

W ubiegłym roku Polska zapowiedziała przekazanie Ukrainie trzech modułów kompanijnych moździerzy Rak – zestaw składa się z 8 moździerzy samobieżnych i 4 wozów kierowania ogniem. Niedługo później w sieci pojawiły się zdjęcia polskich Raków walczących w Ukrainie.

Ukraińskie wojska mają być zadowolone z polskiej konstrukcji, ale mają nadzieję na dalszą współpracę. Jak podaje serwis Defence Express, ukraińskie wojsko jest zainteresowane modernizacją moździerza samobieżnego Rak. Na ten moment nie wiadomo czy Polska planuje sprzedaż lub przekazanie ulepszonych pojazdów.

Paweł Maziarz, dziennikarz Wirtualnej Polski