Polska poszukuje analogowych astronautów

Polska poszukuje analogowych astronautów18.03.2016 07:19
Polska poszukuje analogowych astronautów
Źródło zdjęć: © NASA

Polscy eksperci od kosmosu poszukują kandydatów na tak zwanych analogowych astronautów. Ochotnicy mają wziąć udział w symulacji lotu na Marsa. Ich baza powstanie latem pomiędzy Nowym Sączem a Tarnowem.

Misję przygotowuje zespół MARS (Modular Analog Research Station). To kilkunastu inżynierów, studentów i biznesmenów. Wybrani przez nich "analogowi astronauci" w połowie sierpnia mieliby wylądować na terenie obserwatorium astronomicznego w Rzepienniku Biskupim w województwie małopolskim. Ich zadaniem będzie dokończenie wybudowanej w połowie bazy mieszkalnej.

Właśnie w ten sposób eksperci wyobrażają sobie wzniesienie takiego habitatu podczas prawdziwej misji na Marsa. - Częściowo skonstruują go maszyny, a ludzie wykonają precyzyjne prace własnymi rękami. A do tego potrzebne są konkretne cechy charakteru - mówi IAR członek projektu, Szymon Gryś. Poszukiwane są osoby w dobrym zdrowiu, potrafiące sprawdzić się w sytuacjach kryzysowych.

To pierwszy tego typu eksperyment na świecie. Wspiera go zarówno Polska Agencja Kosmiczna, jak i Europejska Agencja Kosmiczna. Zgłoszenia można wysyłać przez stronę internetową marshub.org jeszcze przez dwa tygodnie.

tb/

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)