Polska podpisała porozumienie z USA. Wielki krok branży kosmicznej
Polska uzyska dostęp do danych i usług związanych ze świadomością sytuacyjną w kosmosie, takich jak m.in. ostrzeżenia o zderzeniach, fragmentacji czy niekontrolowanym wejściu w atmosferę obiektów satelitarnych. Wszystko dzięki staraniom Polskiej Agencji Kosmicznej.
12.04.2019 | aktual.: 14.04.2019 14:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dokument w tej sprawie został podpisany 10 kwietnia 2019 r. przez Michała Szaniawskiego, p.o. Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) i admirała Richarda Corrella, Dyrektora ds. Planów i Polityki Dowództwa Strategicznego Stanów Zjednoczonych (United States Strategic Command – USSTRATCOM). Odbyło się to podczas 35. Space Symposium w Colorado Springs w USA.
Dane z zakresu świadomości sytuacyjnej w kosmosie (SSA - Space Situational Awareness) są istotne dla zabezpieczenia systemów satelitarnych przed zagrożeniami, które mają źródło w środowisku kosmicznym. Odgrywają one kluczową rolę m.in. w zapewnieniu bezpieczeństwa kosztownej infrastruktury działającej w kosmosie. Mowa tu o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czy prawie 2 tysiącach czynnych satelitów obserwacyjnych, nawigacyjnych i telekomunikacyjnych, które dostarczają obrazowania i informacji wykorzystywanych na co dzień na całym świecie.
- Budowa i uruchomienie krajowego Systemu Świadomości Sytuacyjnej w Przestrzeni Kosmicznej jest jednym z celów wynikających z Polskiej Strategii Kosmicznej, przyjętej przez Rząd RP w 2017 roku – mówi Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii. - Zawarte porozumienie ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania krajowego systemu. Mowa tu o wymiarze strategicznym wynikającym ze współpracy pomiędzy Polską Agencją Kosmiczną a Dowództwem Strategicznym Stanów Zjednoczonych. To ochrona przyszłej narodowej infrastruktury kosmicznej, jak również bezpieczeństwo statków powietrznych, naziemnej infrastruktury krytycznej, aż w końcu bezpieczeństwo obywateli.
- Porozumienie ma także znaczenie technologiczne dla polskiego sektora kosmicznego. Wpłynie na rozwój infrastruktury monitorowania obiektów w przestrzeni kosmicznej, czyli wszelkiego rodzaju systemów sensorów, jak również analiz i przetwarzania danych obserwacyjnych – dodała szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii.
Ustanowienie, rozwój i eksploatacja krajowego systemu świadomości sytuacyjnej w kosmosie zostało ujęte jako jeden z pięciu dużych projektów, które mają być realizowane w ramach Krajowego Programu Kosmicznego na lata 2019-2021.
- Podpisanie porozumienia z USSTRATCOM pomoże w budowaniu polskich kompetencji w zakresie świadomości sytuacyjnej w kosmosie, w tym zwłaszcza w rozwoju krajowego Centrum Operacyjnego SSA, którego działania będą służyły m.in. wzmacnianiu bezpieczeństwa satelitów polskich i sojuszniczych w przestrzeni kosmicznej. Otworzy też drogę do nawiązania szerszej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie świadomości sytuacyjnej w kosmosie - mówi Michał Szaniawski, p.o. Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej.
Zadania USSTRATCOM obejmują m.in. obowiązki dotyczące strategicznego odstraszania, operacji nuklearnych i kosmicznych, jak również rażenie w wymiarze globalnym, obronę przeciwrakietową oraz analizy wraz ze wskazywaniem i nominacją celów.
Zobacz także
- To krok milowy we wzmacnianiu polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie kosmosu, który w szczególności realizuje wyznaczone przez prezydenta Trumpa cele dotyczące wspierania bezpiecznych, stabilnych i zrównoważonych aktywności w przestrzeni kosmicznej - powiedziała Georgette Mosbacher, Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce.