Polska będzie miała wojska internetowe. Już w 2024 roku
Minister obrony narodowej podpisał decyzję o stworzeniu wojsk obrony cyberprzestrzeni. Od 2018 funkcjonuje już zespół ds. utworzenia tych wojsk pod dowództwem gen. bryg. Karola Molendy. Do 2024 roku cyber-żołnierze mają być gotowy do prowadzenia działań w sieci.
13.09.2019 | aktual.: 13.09.2019 12:31
W czwartek, 12 września szef MON w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu podsumował prace prowadzone przez resort w obszarze cyber oraz podpisał koncepcję utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. Poinformował także o tworzonej Szkole Podoficerskiej Wojsk Obrony Terytorialnej – SONDA.
Od marca 2018 r. na polecenie Mariusza Błaszczaka, powołany w ministerstwie zespół analizował zadania realizowane przez różne instytucje resortu obrony narodowej związane z informatyką, teleinformatyką i cyberbezpieczeństwem. Na bazie Narodowego Centrum Kryptologii i Inspektoratu Informatyki powstało Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.
Mówiąc o dotychczasowych działaniach resortu w obszarze cyber, szef MON zwrócił uwagę na zakończony właśnie proces konsolidacji instytucji odpowiedzialnych w MON za cyberbezpieczeństwo i powołane w tym celu Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.
– NCBC to instytucja, która stanowi trzon wojsk obrony cyberprzestrzeni. Powołaliśmy także komponent w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej złożony z żołnierzy, którzy są w cywilu informatykami i chcą służyć w ramach terytorialnej służby wojskowej i służą swoją wiedzą, swoim doświadczeniem, żeby wzmacniać zdolności w tej dziedzinie Wojska Polskiego – mówił podczas spotkania szef MON.
Minister Mariusz Błaszczak poinformował również, że w ramach budowania wojsk obrony cyberprzestrzeni resort zwiększył limity na uczelniach wojskowych na kierunkach związanych m. in. z informatyką, kryptologią czy cyberbezpieczeństwem. Od 1 września tego roku rozpoczęło swoją działalność także Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne.
- Serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania i do rozwoju wojsk obrony cyberprzestrzeni. Dziękuję za zaangażowanie, za codzienną służbę. Mogę powiedzieć wprost, że dzięki właśnie tej grupie, temu komponentowi wojsk, Polska jest bezpieczna – powiedział szef MON.
Wiceminister Tomasz Zdzikot poinformował o najważniejszych filarach, na których oparty jest program cyber.mil.pl. Jednym z nich, jak zapewnił wiceminister jest budowanie skutecznych struktur i zwiększenie zdolności sił zbrojnych w cyberprzestrzeni.
- W ramach tego zadania zakończyliśmy konsolidowanie podległych ministrowi struktur. Z dniem 1 lipca powstawało Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, które jest największą pod względem potencjału kadrowego, budżetowego i zdolności eksperckich tego typu jednostką nie tylko w Polsce, ale w tej części Europy – poinformował sekretarz stanu.
Wiceminister mówiąc o przyszłości wojsk obrony cyberprzestrzeni zaznaczył, że zgodnie z koncepcją, do 2025 roku mury wojskowych uczelni opuści przeszło 2000 młodych oficerów związanych z takimi specjalnościami jak IT, cyber i kryptologia.
Gen. bryg. Karol Molenda, pełnomocnik MON ds. utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni poinformował, że podpisana dziś koncepcja zakłada budowanie wojsk obrony cyberprzestrzeni etapowo, co pozwoli na wprowadzanie ewentualnych korekt w harmonogramie.
– Koncepcja jest pewną wizją. (… ) Ta koncepcja jest napisana jako odpowiedź na zagrożenia, które się materializują tu i teraz w cyberprzestrzeni. Trudno wskazać na zagrożenia, jakie mogą pojawić się w przyszłości, chociażby za rok. Stąd ta koncepcja przewiduje korekty i ewentualne zmiany. Oczywiście dowództwo komponentu wojsk obrony cyberprzestrzeni do 2022 roku zostanie powołane, a wojska obrony cyberprzestrzeni będą budowane przy Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni – poinformował generał.
Podpisana dziś koncepcja przewiduje, że do 2024 roku wojska będą zdolne do prowadzenia w cyberprzestrzeni operacji w pełnym spektrum i wówczas zostaną przekazane pod komendę szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.