Wiceminister Zdzikot: "Musimy postawić na polskich producentów"

Bezpieczeństwo zaczyna się od łańcucha dostaw – przekonywał wiceminister Tomasz Zdzikot z MON. – Nie zastanawiamy się nad tym, czy zostaniemy zaatakowani, ale kiedy – grzmiał pułkownik Przemysław Przybylak, komendant Centrum Operacji Cybernetycznych. Tak upłynęła czwarta konferencja Exatel Security Days o polskiej cyberobronności.

Wiceminister Zdzikot: "Musimy postawić na polskich producentów"
Źródło zdjęć: © WP.PL | Piotr Urbaniak
Piotr Urbaniak

10.06.2019 11:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Exatel to polski operator telekomunikacyjny i operator usług cyberbezpieczeństwa, który jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa. Rząd przejął spółkę w 2017 r. od Polskiej Grupy Energetycznej S.A. I – zdaniem wiceministra Zdzikota – to właśnie ma gwarantować Polsce cyberbezpieczeństwo. Choć, trochę niespodziewanie, przedstawiciel MON mówił także o wadach tego rozwiązania i problemach, z jakimi na co dzień musi mierzyć się Exatel.

- Mamy świadomość, że w sektorze prywatnym są wyższe wynagrodzenia – oznajmił Zdzikot. – Brakuje specjalistów, których musimy samodzielnie wykształcić – dodał.

Polscy specjaliści i łańcuch dostaw

Jak udało się dowiedzieć, specjalną jednostkę kształcącą specjalistów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa otwiera Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. – Liceum przy Wojskowej Akademii Technicznej przyciągnęło ponad 500 kandydatów – chwalił się Zdzikot.

Według słów wiceministra, MON wydzielił 2,5 proc. swojego budżetu na badania związane z cyberobronnością i rozwojem nowych technologii.

Zdzikot nadmienił też, że ważne jest nie tylko posiadanie samych specjalistów, ale także ściśle kontrolowanego łańcucha dostaw sprzętu. Tak, aby "mieć kontrolę nad dysponentami technologii". Za przykład podano SDN Box. Całkowicie polski projekt programowalnej platformy sprzętowej, która ma służyć do zarządzania centrami danych i sieciami.

To, że zostaniemy zaatakowani jest pewne

Komendant Centrum Operacji Cybernetycznych, pułkownik Przemysław Przybylak, uważa, że w dzisiejszych czasach ataku na systemy komputerowe nie da się uniknąć. Kiedyś na pewno nastąpi. Nie wiadomo tylko, kiedy dokładnie będzie miało to miejsce.

Centrum Operacji Cybernetycznych to wyspecjalizowana jednostka wojskowa, przeznaczona wyłącznie do działań i operacji militarnych w cyberprzestrzeni. Podlega MON i w przyszłości ma być bazą do stworzenia Sił Obrony Cyberprzestrzeni.

Polska dostrzega zagrożenie

Co zatem wiemy po Exatel Security Days 2019? Państwo dostrzega potencjalne zagrożenia teleinformatyczne i deklaruje gotowość na ewentualny atak. Choć z oczywistych przyczyn nie może wyjawić żadnych szczegółów operacyjnych trwających kampanii. Nam pozostaje wierzyć specjalistom z Exatelu na słowo.

Redakcja Tech WP i dobrychprogramów była patronem medialnym imprezy.

Komentarze (0)