Polska amunicja na Białorusi. "Od wejścia w życie sankcji nie sprzedajemy jej do tego kraju"

Polska amunicja na Białorusi. "Od wejścia w życie sankcji nie sprzedajemy jej do tego kraju"

Polska amunicja na Białorusi. "Od wejścia w życie sankcji nie sprzedajemy jej do tego kraju"
Źródło zdjęć: © East News, Sławomir Sierakowski
Bolesław Breczko
12.08.2020 17:14

"Zdjęcie łuski z napisem >Made in Poland< prawdopodobnie przedstawia łuskę wyprodukowaną w Fabryce Amunicji Myśliwskiej Fam-Pionki" - pisze w oświadczeniu Fam-Pionki. Producent dodaje, że od momentu nałożenia na Białoruś embargo przez UE nie sprzedawał amunicji do tego kraju.

We wtorek 11 sierpnia polski internet obiegło zdjęcie łuski, pochodzącej z miejsca zamieszek w Mińsku na Białorusi. Na białej łusce pocisku do strzelby gładkolufowej widnieje napis "Made in Poland". Zdjęcie wywołało gorącą dyskusję w internecie, bo sprzedaż broni i amunicji do Białorusi jest objęta embargiem Unii Europejskiej od 2011 roku.

Producentem naboju, od którego pochodzi łuska, jest prawdopodobnie Fabryka Amunicji Myśliwskiej Fam-Pionki. Sugerują to oznaczenia na łusce, co przyznaje zarząd fabryki w opublikowanym oświadczeniu. Zarząd informuje też, że według danych posiadanych przez obecnych właścicieli spółki oraz aktualny Zarząd Fam-Pionki (zmiana właścicielska oraz zmiana zarządu nastąpiła w 2013/2014 roku) wynika, że firma Fam-Pionki nie dokonywała sprzedaży tego rodzaju amunicji do żadnego kraju objętego embargiem na obrót bronią lub amunicją - w szczególności na Białoruś - tak przed jak i po wprowadzeniu embarga.

W oświadczeniu zarząd informuje też, że Fam-Pionki nigdy nie podejmowała żadnej nielegalnej współpracy z nieuprawnionymi do transakcji podmiotami.

Także Ministerstwo Spraw Zewnętrznych zaprzecza, aby Polska handlowała bronią z reżimami objętymi embargo.

Informujemy, że od czasu wejścia w życie sankcji dot. Białorusi, MSZ nie opiniowało pozytywnie wniosków o wywóz żadnej amunicji na Białoruś. Polska przestrzega wszystkich obowiązujących sankcji, w tym tych dot. Białorusi i według wiedzy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ani w Ministerstwie Rozwoju, ani w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji nie zostało wydane żadne zezwolenie na obrót amunicją, która miałaby trafić na Białoruś.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zewnętrznych
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)