Trwa ładowanie...
ycipk-2q0i5l

Polska. 60 lat temu uznano ją za wymarłą. Teraz odżyła. Naukowcy: "to spora zagadka"

Ramienica to zagrożony wyginięciem w całej Europie gatunek makroglonu. Od lat nie występował w Polsce. Dlatego naukowcy są zdziwieni, bo roślina powróciła. I wcale nie wiedzą, czy to powód do radości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polska roślina po 60 latach odżyła
Polska roślina po 60 latach odżyła (Wikipedia)
ycipk-2q0i5l

Po raz ostatni w Polsce ramienica krynicznik połyskujący (Nitella translucens) została znaleziona 60 lat temu - w starorzeczu Wisły. Przez ten czas naukowcy uznawali, że gatunek wyginął bezpowrotnie. Tymczasem udało się go odnaleźć w miejscu, w którym wcześniej nie występował: na dnie jeziora Jeleń w Bytowie.

- Ponowne pojawienie się krynicznika połyskującego w Polsce jest dla nas sporą zagadką – mówi PAP dr hab. Piotr Klimaszyk z Zakładu Ochrony Wód UAM w Poznaniu.

ycipk-2q0i5l

Naukowcy są w szoku, bo "odżycie" rośliny przeczy temu, co do tej pory było o niej wiadomo. Wcześniej sądzono, że krynicznik połyskujący występuje w wodach o głębokości do 4 metrów i że potrzebuje dużej ilości światła.

Zobacz też: Ziemia nie jest jedyna. Takich planet może być w naszej galaktyce nawet 10 mld

Tymczasem jezioro Jeleń jest głębsze i tam, gdzie ponownie żyje roślina, światło nie dociera tak łatwo. A to wcale nie przeszkodziło w powrocie do świata żywych. Na dodatek jezioro nie jest tak czyste jak dawniej, co również intryguje naukowców.

ycipk-2q0i5l

Czytaj też: Jowisz zmienia barwę. Na planecie dzieje się coś niepokojącego

Powrót rośliny zagrożonej wyginięciem powinien być dobrą informacją. Naukowcy jednak nie są wstanie powiedzieć, co do niego doprowadziło. I to nieco wstrzymuje euforię.

Bioróżnorodność jest z reguły związana ze stabilnością i dobrą kondycją ekosystemu. Ale nie zawsze - na przykład nowe gatunki pojawiają się pod wpływem zmian klimatu w strefie polarnej, gdzie to tej pory było ich niewiele. Dlatego nie ma tutaj prostej odpowiedzi - wyjaśnia biolog.

ycipk-2q0i5l

Przypomnijmy, że nie tak dawno wrocławskie zoo jako jedyny ogród zoologiczny na świecie rozmnożyło ptaka, który może wyginąć za 10 lat.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2q0i5l

ycipk-2q0i5l
ycipk-2q0i5l